WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Niezwykłe odkrycie w ełckim parku

Pozostałości dawnego pomnika Regimentu Piechoty Feldmarszałka Hindenburga
odkryto w trakcie prac ziemnych podczas renowacji Parku Solidarności w Ełku (woj.
warmińsko-mazurskie) - poinformował prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

- To ważne odkrycie dla miasta. Miejsce to zostanie oznaczone, pojawi się tam tablica z informacją i zdjęcie pokazujące, jak pomnik wyglądał przed wojną. Wkrótce to miejsce zostanie udostępnione zwiedzającym - podkreślił prezydent.

Jak poinformował historyk prof. Stanisław Achremczyk, stawianie pomników kanclerzowi Otto von Bismarckowi, a następnie feldmarszałkowi Hindenburgowi w Prusach Wschodnich, było powszechne. - To było wzmacnianie małej ojczyzny - podkreślił prof. Achremczyk.

Dodał, że po zwycięskiej bitwie nad Rosjanami pod Tannenbergiem w 1914 roku w Prusach Wschodnich i nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, w której dowodził Hindenburg, nawet w najmniejszym miasteczku stawiano pomniki feldmarszałka czy nazywano jego imieniem ulice.

WP

Autorzy książki "Ełk stolica Mazur" Adam Supeł i Mariusz Jasiński napisali, że Park Królowej Luizy (obecnie Park Solidarności) uznawany był niegdyś za najpiękniejsze miejsce w Ełku. Był to duży skwer ozdobiony dębami, posadzonymi na cześć cesarzy Fryderyka III i Wilhelma I, oraz fontanną.

Znajdowały się tam trzy pomniki. Pierwszym była Kolumna Hindenburga, którą ustawiono w czasie I wojny światowej. Później po obu stronach parku odsłonięte zostały pomniki na cześć poległych dragonów i piechoty z ełckiego garnizonu, w tym regimentu piechoty feldmarszałka Hindenburga.

Modernizacja Parku Solidarności w Ełku rozpoczęła się w marcu, a oddanie do użytku zaplanowano na 15 sierpnia. Przebudowa, która będzie kosztować 3,5 mln zł, obejmuje wykonanie alejek, montaż 25 ozdobnych latarni, wymianę ławek, poidełek ze źródlaną wodą, budowę sceny plenerowej, renowację pomnika Michała Kajki i XIX-wiecznej fontanny, a także podświetlenie niektórych drzew.

Paul von Hindenburg urodził w 1847 w Poznaniu, zmarł w 1934 roku w Neudeck, obecnie Ogrodzieniec w gminie Kisielice (woj. warmińsko-mazurskie). Był synem pruskiego oficera i też wybrał karierę wojskową. W latach 1925-1934 był prezydentem Niemiec (Republiki Weimarskiej).

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP