ŚwiatNiezwykłe odkrycie w afrykańskiej kopalni złota

Niezwykłe odkrycie w afrykańskiej kopalni złota

Znalezione w południowoafrykańskiej kopalni złota bakterie potrafią żyć w całkowitej izolacji. Mogą one pomóc w zrozumieniu ewentualnego życia poza Ziemią - informuje "New Scientist".

Niezwykłe odkrycie w afrykańskiej kopalni złota
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

12.10.2008 | aktual.: 12.10.2008 10:23

Bakterie Candidatus Desulforudis Audaxviator odkryto 2,8 kilometra pod powierzchnią Ziemi w wypełnionych płynem szczelinach w południowoafrykańskiej kopalni złota Mponeng. Temperatura sięga tam 60 stopni Celsjusza, nie ma światła ani tlenu.

Badając geny mikroorganizmów znalezionych w próbkach płynu, Dylan Chivian z Lawrence Berkeley National Laboratory w Kalifornii odkrył, że 99,9% DNA należało do nieznanego nauce gatunku bakterii - pozostałe 0,1% okazało się zanieczyszczeniami pochodzącymi z kopalni i laboratorium.

To, że pojedynczy gatunek potrafił się utrzymać przy życiu w tak ekstremalnym otoczeniu stawia na głowie cała wiedzę o ekologii bakterii. Żyjący samotnie gatunek musi sam uzyskiwać wszystko, czego potrzebuje, mając do dyspozycji tylko związki nieorganiczne. Nawet ekosystemy wokół gorących podmorskich źródeł wykorzystują tlen powstały w procesie fotosyntezy.

Tymczasem dla nowej bakterii źródłem energii jest rozpad radioaktywny uranu w otaczających skałach. Potrafi uzyskiwać węgiel z rozpuszczonego w wodzie dwutlenku węgla i wiązać azot uwalniający się ze skał. Sama wytwarza wszystkie potrzebne jej aminokwasy.

D.Audaxvivir chroni swoje DNA i RNA dzięki mocnym endosporom, a wić pozwala jej się poruszać. Zdaniem naukowców taki organizm mógłby z powodzeniem egzystować pod powierzchnią Marsa czy księżyca Saturna - Enceladusa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)