PolskaNiezdrowa służba zdrowia

Niezdrowa służba zdrowia

Przepływ pieniędzy w ochronie zdrowia,
sytuacja ekonomiczna placówek medycznych i sposoby jej naprawy,
kredyty dla ochrony zdrowia, prawa pacjenta - to tylko niektóre z
problemów i propozycji zgłoszonych przez uczestników konferencji
"okrągłego stołu" ochrony zdrowia. Ich lista liczy 19 stron.

Niezdrowa służba zdrowia
Źródło zdjęć: © PAP

Wiele konkretnych propozycji zgłosiło Stowarzyszenie Menadżerów Ochrony Zdrowia. STOMOZ uważa, że powinny być uruchomione rządowe kredyty na dwa-trzy lata, oprocentowane w skali 5-7%, które mogłyby zaciągać szpitale oraz ich organy założycielskie. Kredyt miałby być wypłacany ratalnie po wykonaniu kolejnych etapów programu naprawczego (taki program byłby warunkiem uzyskania kredytu).

Inna propozycja Stowarzyszenia to rezygnacja z tworzenia sieci szpitali publicznych, które miałyby dostęp do publicznych pieniędzy lub nie podlegałyby przekształceniom własnościowym na rzecz tworzenia sieci akredytowanych na kilkuletni okres oddziałów szpitalnych. STOMOZ argumentuje, że konkretny szpital może mieć dobrze funkcjonujące niektóre oddziały i trudno w takiej sytuacji dopuszczać do likwidacji całej placówki.

Związki zawodowe podnoszą problem czasu pracy. Chodzi o to, by uregulować kwestie czasu trwania dyżurów lekarskich i sposobu ich opłacania. Wiele organizacji zgłosiło problemy dotyczące przepływu środków finansowych pomiędzy Narodowym Funduszem Zdrowia a placówkami oraz pomiędzy samymi oddziałami Funduszu. Zwracają uwagę, że w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia brak jakiejkolwiek wzmianki na ten temat.

Dyrektorzy szpitali podnoszą problem centralnego rejestru ubezpieczonych oraz kart ubezpieczenia zdrowotnego. Zwracają uwagę, że rejestr ma ruszyć dopiero w 2006 r., tak więc nie ma sensu do tego czasu wydawać karty ubezpieczenia zdrowotnego.

Uczestnicy "okrągłego stołu" będą zastanawiać się nad kwestią wprowadzenia symbolicznych opłat uiszczanych przez pacjenta przy otrzymywaniu świadczeń zdrowotnych oraz nad określeniem podstawowego wykazu świadczeń, które pacjentowi należą się bezpłatnie.

Wśród propozycji dotyczących praw pacjenta znalazło się powołanie, mocą ustawy, rzecznika praw pacjenta oraz wprowadzenie ubezpieczenia od złych następstw leczenia bez dochodzenia winy lekarza. Niektóre organizacje chcą też, by rozszerzyć wskazania medyczne do aborcji, które uwzględniałyby inne aspekty niż zagrożenie życia. Chcą też zwiększenia dostępności do badań prenatalnych.

Wśród postulatów znalazł się i taki: "Stabilizacja systemu ubezpieczeń zdrowotnych i ochrona przed kolejnymi reformami".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)