Polska"Niezbędne jest dalsze śledztwo ws. śmierci Sikorskiego"

"Niezbędne jest dalsze śledztwo ws. śmierci Sikorskiego"

Posunęliśmy się o krok do przodu, jednak medycy nie mogli odpowiedzieć na kluczowe pytanie - czy wodowanie samolotu gen. Sikorskiego było wypadkiem, czy elementem zamachu; niezbędne jest dalsze śledztwo IPN - ocenił autor książek o Władysławie Sikorskim, dr Tadeusz A. Kisielewski.

"Niezbędne jest dalsze śledztwo ws. śmierci Sikorskiego"
Źródło zdjęć: © PAP

Kisielewski poinformował jednocześnie, że w lutym opublikuje nieznaną dotąd relację świadka wydarzeń związanych ze śmiercią gen. Sikorskiego. Kisielewski jest zwolennikiem tezy, że Sikorski zginął w wyniku zamachu.

Komentując dla TVP Info przedstawione wyniki kompleksowych badań przeprowadzonych w celu ustalenia przyczyn śmierci gen. Władysława Sikorskiego, dr Kisielewski oświadczył, że jest bardzo zadowolony z wyników tej ekspertyzy.

- Chciałbym wyrazić swoją ogromną wdzięczność i podziw dla całej ekipy, która te badania wykonała. Posunęliśmy się o duży krok, co najmniej jeden krok do przodu. Wykluczyliśmy różne hipotezy. Nie było kuli, nie było uduszenia - najprawdopodobniej, ponieważ udusić można nie tylko za pomocą bezpośredniego nacisku, ale też innymi sposobami - powiedział.

- Otrzymaliśmy orzeczenie, że śmierć nastąpiła podczas wodowania, na skutek uderzenia głową o części samolotu. Natomiast biegli medycy nie mogli odpowiedzieć na kluczowe pytanie, czy wodowanie było wypadkiem, czy też było elementem zamachu - zaznaczył Kisielewski. Jak powiedział, "na to pytanie może odpowiedzieć wyłącznie dalsze śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej".

Kisielewski zapowiedział jednocześnie, że 27 lutego opublikuje nieznaną dotąd relację dotyczącą śmierci gen. Sikorskiego, którą otrzymał w grudniu 2008 r. od bezpośredniego świadka wydarzeń na lotnisku.

- Jest to świadek, o którym nikt do tej pory nie wiedział, również ja. To Polak, wojskowy. Ja wciąż weryfikuję tę osobę, chociaż na obecnym etapie mogę powiedzieć, że jest to osoba zasługująca na zaufanie - wyjawił Kisielewski.

W Krakowie w Instytucie Ekspertyz Sądowych odbyła się konferencja, na której przedstawiono kompleksowe wyniki badań przeprowadzonych w celu ustalenia przyczyn śmierci gen. Władysława Sikorskiego.

Źródło artykułu:PAP
historiawojskozamach

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)