PolskaNiezawisłość polskich sędziów zagrożona

Niezawisłość polskich sędziów zagrożona

Rezolucję w sprawie zmian legislacyjnych w Polsce przyjęli 23 września obradujący w Trondheim (Norwegia) sędziowie z Europejskiego Oddziału Światowej Unii Sędziów. W dokumencie wyrażają zaniepokojenie kierunkiem zmian, zmierzających - ich zdaniem - do ograniczenia niezawisłości polskich sędziów.

W przesłanym dokumencie członkowie Europejskiego Oddziału Światowej Unii Sędziów wyrażają "głębokie zaniepokojenie zmianami legislacyjnymi w Polsce, zmierzającymi do zredukowania kompetencji samorządu sędziowskiego na rzecz władzy wykonawczej, a w szczególności konstruujące rozszerzone kompetencje ministra sprawiedliwości, a także mające na celu osłabienie gwarancji niezawisłości wymiaru sprawiedliwości w Polsce".

Powołując się na zmiany wprowadzone do ustawy o ustroju sądów powszechnych z 29 czerwca br., autorzy rezolucji zwracają uwagę, iż przyznają one wprost władzy wykonawczej możliwość ingerencji w zasadę sprawowania funkcji prezesa sądu; umożliwiają władzy wykonawczej przeniesienie sędziego do innego sądu, a tym samym odsunięcie go od prowadzenia sprawy bez zgody tego sędziego, przekazują kompetencje do prowadzenia postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziom do wyłącznej dyskrecji prokuratora.

"Podkreślając swoje zaangażowanie, Europejskie Stowarzyszenie Sędziów ponagla polskie władze, aby były świadome przestrzegania uniwersalnie przyjętych standardów niezależności wymiaru sprawiedliwości. Niezawisłość sędziów jest pierwszym i najważniejszym elementem niezbędnym do zapewnienia trójpodziału władzy" - podkreślono w rezolucji.

Swoje zaniepokojenie tym kierunkiem zmian legislacyjnych autorzy rezolucji przekazali premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro, prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i marszałkowi Sejmu Ludwikowi Dornowi.

W liście do prezydenta Kaczyńskiego Europejskie Stowarzyszenie Sędziów porusza także fakt, iż "niektórzy z kandydatów na sędziów, po ich wcześniejszym zaaprobowaniu, sprawdzeniu i przedstawieniu przez Zgromadzenia Sądów Krajowej Radzie Sądownictwa i po uzyskaniu jej pozytywnej opinii, nie uzyskali nominacji sędziowskich, oraz że żadne podstawy, argumenty i uzasadnienie nie zostało im przedstawione w związku z odmową nominacji".

Stowarzyszenie stwierdza, iż podziela w tej sprawie stanowisko Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" i zwraca uwagę, iż "odmowa nominacji sędziowskich winna mieć swoje uzasadnienie. W przeciwnym bowiem razie może stwarzać wrażenie, że procedura powoływania sędziów jest upolityczniona, co zrujnować mogłoby zaufanie społeczeństwa do wymiaru sprawiedliwości jako niezależnej i bezstronnej władzy w państwie".

Wiceprzewodniczący Światowej Unii Sędziów Virgilijus Valancius treść rezolucji przekazał także komisarzowi ds. wewnętrznych UE Franco Frattiniemu.

Zdaniem rzecznika Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Waldemara Żurka, rezolucja Europejskiego Oddziału Światowej Unii Sędziów ma duże znaczenie, ponieważ - jak stwierdził - "bardzo rzadko Światowa Unia Sędziów podejmuje rezolucje i kieruje je do najważniejszych osób w państwie".

"Wydaje się, że to jest rzecz niezwykle ważna, kiedy już świat dostrzega, że niezawisłość sędziowska w Polsce jest zagrożona" - powiedział sędzia Żurek. Jego zdaniem, "musimy się przyjrzeć tym przepisom i starać się to zmienić, zanim nastąpią jakieś retorsje międzynarodowe wobec Polski".

Europejskie Stowarzyszenie Sędziów jest organizacją skupiającą 38 stowarzyszeń, reprezentujących środowiska sędziowskie krajów członkowskich Unii Europejskiej, pod egidą Światowej Unii Sędziów (IAJ).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)