Niewykorzystane unijne fundusze na walkę z bezrobociem
Do lipca zaakceptowano 1450 umów na
dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego projektów
mających zmniejszyć bezrobocie. Ich łączna wartość wynosi 2 mld
236 mln zł, a do wykorzystania jest 8 mld zł - informuje "Gazeta
Prawna".
Aby skorzystać z pomocy, realizację projektu należy rozpocząć przed 31 grudnia 2006 roku. Ministerstwo Gospodarki i Pracy informuje, że faktyczne wdrażanie pomysłu następuje najwcześniej 4 miesiące po złożeniu wniosku. Umowę na dofinansowanie programu, który miałby pomóc w znalezieniu pracy 316 osobom, podpisaliśmy 17 marca. Dziś, zamiast działać, nadal borykamy się z problemami formalnoprawnymi - mówi gazecie Małgorzata Maksymowicz z Urzędu Gminy Ursynów.
Komitety monitorujące programy tłumaczą to opóźnieniami w podpisywaniu umów i zbyt długim przepływem dokumentów spowodowanym złym funkcjonowaniem systemu komputerowego. Sytuacji nie poprawia też znaczna rotacja urzędników.
Wartość umów podpisanych na projekty promujące przedsiębiorczość oraz ułatwiających reorientację zawodową osób odchodzących z rolnictwa i osób zagrożonych procesami restrukturyzacyjnymi nie stanowi nawet 10% kwoty przeznaczonej na te działania, a w woj. lubuskim - 0. Aż siedem województw, m.in. lubuskie, łódzkie, podkarpackie, nie podpisało jeszcze umów na dofinansowanie programów pomagających rozpocząć własną działalność gospodarczą. Najgorzej jest w województwie świętokrzyskim, gdzie złożono 141 projektów, a do realizacji zaakceptowano 18. Jeśli takie tempo wykorzystania utrzyma się dalej, do Polski, zamiast strumienia pieniędzy, popłynie strużka - pisze "Gazeta Prawna". (PAP)