Trwa ładowanie...
d1t4djx
04-11-2005 06:14

Niewydolność sądownictwa hamuje wzrost gospodarczy Polski

Niewydolność polskiego sądownictwa hamuje wzrost gospodarczy. Taki wniosek płynie z raportu Banku Światowego, o którym pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita".

d1t4djx
d1t4djx

Raport zatytułowany "Doing Business 2006" ocenia łatwość prowadzenia interesów w różnych krajach świata. Polska znalazła się pod tym względem na 54 miejscu na 155 ocenianych krajów. Pierwsze 3 miejsca zajęły Nowa Zelandia, Singapur i Stany Zjednoczone. Nasz kraj wyprzedziły także Litwa, Estonia, Łotwa, Słowacja i Czechy.

Zdaniem autorów raportu, gdyby Polska przeprowadziła reformy ułatwiające przedsiębiorczość, to wzrost gospodarczy mógłby być wyższy o 1,2% rocznie, a bezrobocie spadłoby o 6%.

Autorzy raportu stwierdzili, że kondycja polskiego sądownictwa jest fatalna. 30% spraw to takie, którymi sądy w ogóle nie muszą się zajmować, na przykład rejestrowe. Organizacja pracy w sądownictwie jest bardzo zła, co uniemożliwia przeciwdziałanie przeciążeniu poszczególnych sądów. Egzekucja komornicza jest utrudniona, a nadmierna ochrona danych osobowych utrudnia przepływ informacji. Więcej o raporcie Banku Światowego w dzisiejszej "Rzeczpospolitej". (IAR)

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj