Trwa ładowanie...
d3myra5
19-07-2005 17:00

Niewłaściwa dieta polskich dzieci

73% polskich dzieci cierpi w wyniku
złego odżywiania - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut
Żywności i Żywienia. Ich wyniki zostały przedstawione podczas konferencji prasowej w Warszawie.

d3myra5
d3myra5

Wynika z nich, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpiła wyraźna poprawa w odżywianiu dzieci. Wciąż jednak w ich diecie brakuje ważnych składników: żelaza, jodu, wapnia i witaminy D. W nadmiarze natomiast spożywane jest białko.

Według Instytutu, jedna trzecia (33%) polskich dzieci cierpi na niedowagę, a blisko połowa (40%) zagrożona jest otyłością.

Wyniki badań przedstawiła konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii dr Anna Dobrzyńska. Wśród przyczyn złego odżywiania dzieci wymieniła szybkie tempo życia, które wymusza różne pory posiłków, żywienie poza domem, podawanie dziecku tego samego jedzenia, co dorosłym, popularność półproduktów i fast foodów, przekąski między posiłkami.

Dr Dobrzyńska podkreśliła, że nawyki żywieniowe, które dzieci wyrabiają sobie już od pierwszego roku życia, mają duży wpływ na ich późniejsze życie. Złe przyzwyczajenia stają się źródłem chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy cukrzyca.

d3myra5

Już w okresie płodowym zła dieta matki negatywnie wpływa na dziecko, i jest, jak powiedziała Dobrzyńska, "przeklinaniem swojego dziecka i przyszłych pokoleń".

Dobrzyńska zauważyła, że do walki z niewłaściwym odżywianiem potrzebna jest akcja informacyjna. Artykuły w prasie medycznej i popularnej oraz ulotki dostępne w ośrodkach zdrowia powinny zwiększyć świadomość i zwrócić uwagę matek na odpowiednią dietę dzieci.

Badania przeprowadzone w Europie Zachodniej pokazały, że podobne problemy żywieniowe dotyczą również dzieci w tamtych krajach.

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj