PolskaNiewielu sędziów i prokuratorów chce zaostrzenia prawa

Niewielu sędziów i prokuratorów chce zaostrzenia prawa

Tylko 13 sędziów i prokuratorów spośród 3924, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej na potrzeby Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego (KKPK), opowiada się za generalnym zaostrzeniem kar.

Tymczasem w resorcie sprawiedliwości trwają prace nad zmianami kodeksu, zakładające m.in. karę bezwzględnego dożywocia i zaostrzenie przepisów dotyczących nieletnich.

Wyniki ankiety przedstawił w czwartek w Warszawie na konferencji "Co należy zmienić w obowiązującym prawie karnym materialnym i procesowym" dr Włodzimierz Wróbel z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek KKPK.

Jak wynika z ankiety, nieliczne były także postulaty zaostrzenia odpowiedzialności karnej za poszczególne rodzaje przestępstw np.: przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece (1 ankieta), przestępstwa gospodarcze (1); przestępstwa przeciwko mieniu (3); przestępstwa przeciwko wolności seksualnej (7) czy przeciwko życiu i zdrowiu (12).

Ankietowani postulowali wiele zmian, które prowadziłyby do złagodzenia rygorów Kodeksu karnego (kk); np. w 229 ankietach proponowano wprowadzenie do treści art. 270 (fałszowanie dokumentów lub użycie fałszowanego dokumentu) przypadku mniejszej wagi, co pozwalałby na orzekanie niższych kar, niż to obecnie jest przewidziane.

Propozycję wydłużenia terminu przedawnienia karalności podniesiono jedynie w 22 ankietach (0,55 proc. wszystkich ankietowanych). Jak podkreślił dr Wróbel, ankietę przeprowadzono przed uchwaleniem ustawy, "która miała stanowić odpowiedź, na jakoby powszechne oczekiwanie wymiaru sprawiedliwości na przedłużenie okresów przedawnienia".

Ankietę przeprowadzono w styczniu i lutym 2005 r. wśród prokuratorów i sędziów orzekających w sprawach karnych, uznając, że środowisko to najlepiej potrafi zdiagnozować ewentualne luki i sprzeczności w prawie karnym, a także wskazać regulacje, które nastręczają najwięcej problemów praktycznych.

Pytania w większości miały charakter otwarty i dotyczyły wyłącznie kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego. Kodeks karny wykonawczy był bowiem wcześniej przedmiotem konsultacji środowiskowych.

Spośród 3924 nadesłanych ankiet 64% (2549) pochodziło od prokuratorów i asesorów prokuratorskich, zaś 36% (1427) od sędziów i asesorów sądowych. Stopień zwrotów wypełnionych ankiet wyniósł ok. 30%. Materiał zawarty w ankietach jest bardzo zróżnicowany, pojawiło się w nim ponad 700 postulatów - poinformowano na konferencji.

KKPK działa przy ministrze sprawiedliwości. Została powołana w listopadzie 2004 r. Weryfikacja obiegowych opinii o potrzebie zmian w obowiązujących od 1998 r. kodyfikacjach karnych była jednym z pierwszych zadań, jakie postawiła sobie Komisja.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)