Trwa ładowanie...
d1iet9z
19-03-2006 22:21

Niewiele firm skorzystało w ub.r. ze środków unijnych

Tylko 7 proc. polskich firm skorzystało w 2005 roku ze środków unijnych, przeznaczonych na sfinansowanie szkolenia pracowników.

d1iet9z
d1iet9z

Wynika z przekazanego w piątek Wirtualnemedia.pl raportu "Szkolenia w Polsce", zrealizowanego przez Ipsos.

Według tych danych w ciągu ostatnich sześciu lat podwoiła się liczba osób indywidualnych uczestniczących w kursach i szkoleniach. Szkolenia są także normą w polskich firmach: korzysta z nich 90 proc. firm zatrudniających powyżej 9 pracowników. Jednocześnie wykorzystanie funduszy unijnych w celu dofinansowania szkoleń jest nieznaczne: w 2005 roku tylko 7 proc. firm skorzystało z funduszy unijnych przeznaczonych na ten cel. Aż jedna czwarta wszystkich firm przyznaje, że nie wiedziała o możliwości dofinansowania szkoleń ze środków unijnych.

Korzystanie ze szkoleń w firmachKorzystanie ze szkoleń jest normą w większości firm w Polsce: ze szkoleń korzysta 90 proc. firm zatrudniających powyżej 9 pracowników. Wyjątek stanowią firmy mikro (zatrudniające od 1 do 9 osób): szkolenia pracownicze organizuje tylko 59 proc. takich firm. W równym stopniu wykorzystywane są szkolenia zewnętrzne jak i wewnętrzne. Najpopularniejszą formą szkoleń są szkolenia otwarte - stanowią one aż 70 proc. wszystkich szkoleń zewnętrznych. Bardzo mało popularny jest e-learning: korzysta z niego tylko niewielki ułamek firm.

Potrzeby szkoleniowe firmNajwiększe potrzeby szkoleniowe dotyczą zagadnień administracyjnych i obowiązkowych szkoleń z zakresu BHP (53 proc. wskazań), a także szkoleń zawodowych, bezpośrednio związanych z pracą wykonywaną w przedsiębiorstwie (49 proc. wskazań). Oznacza to, że osoby odpowiedzialne za sprawy szkoleń dostrzegają potrzebę kształcenia przede wszystkim w zakresie związanym z podstawową działalnością firmy. Warto jednak również zauważyć, że ponad 40% firm odczuwa potrzebę dokształcenia pracowników w dziedzinach takich jak marketing, promocja, reklama, PR, techniki sprzedażowe a także w dziedzinie umiejętności osobistych przydatnych w prowadzeniu biznesu.

d1iet9z

Korzystanie z funduszy unijnychW 2005 roku z funduszy unijnych przeznaczonych na dofinansowanie szkoleń skorzystało tylko 7% ogółu firm. Główną przyczyną tak ograniczonego wykorzystania pomocy unijnej w zakresie szkoleń był brak wiedzy. Aż jedna czwarta wszystkich firm przyznaje, że nie wiedziała o możliwości skorzystania ze środków unijnych w celu dofinansowania szkoleń, można też przypuszczać, że w grupie firm, które nie zdecydowały się na skorzystanie z tej możliwości z innych powodów, wiedza o funduszach unijnych przeznaczonych na szkolenia także była niepełna.

Największy odsetek firm, które w 2005 roku korzystały z możliwości dofinansowania szkoleń z funduszy unijnych, był wśród firm średnich i dużych – wyniósł on odpowiednio 21% i 28%.

Korzystanie z funduszy unijnych w celach szkoleniowych będzie jednak rosło: w 2006 roku 24 proc. firm zamierza starać się o uzyskanie dofinansowania szkoleń ze środków unijnych.

Osoby indywidualne - potrzeby szkoleniowe, korzystanie ze szkoleńOsoby indywidualne to druga - obok firm - grupa odbiorców usług szkoleniowych. W ciągu ostatnich lat zainteresowanie usługami szkoleniowymi wśród osób indywidualnych wyraźnie wzrosło. Według danych z badania zrealizowanego przez Ipsos w styczniu 2006 roku, 45 proc. Polaków jest zainteresowanych poszerzaniem swoich kwalifikacji i umiejętności. Od ostatniego badania zrealizowanego przez Ipsos 6 lat temu odsetek ten wzrósł o połowę - w 2000 roku 31 proc. Polaków wyrażało zainteresowanie poszerzaniem swoich kwalifikacji.

d1iet9z

Najwięcej osób chce uczyć się języków obcych, poszerzać specjalistyczne kwalifikacje zawodowe, rozwijać umiejętności informatyczne, poszerzać kwalifikacje potrzebne do zdobycia pracy oraz rozwijać hobby.

Wzrost zainteresowania szkoleniami wśród Polaków w ciągu ostatnich kilku lat jest bardzo wyraźny w każdej grupie wiekowej. Najsilniejszą grupą zainteresowaną poszerzaniem swoich kwalifikacji są wciąż ludzie młodzi - w wieku 25-29 lat. Szczególnie interesujący jest jednak bardzo wyraźny wzrost zainteresowania poszerzaniem wiedzy wśród osób starszych: w grupie wiekowej od 50 do 59 lat jest on dwukrotny - z 16 proc. w 2000 roku do 30 proc. w 2006 roku, wśród osób powyżej 59 roku życia aż siedmiokrotny: z 2 proc. w 2000 roku do 14 proc. w 2006. Osoby po 50 roku życia są najbardziej zainteresowane wiedzą ogólnospołeczną (24 proc.) i rozwijaniem hobby (21 proc.), można zatem przewidywać, że kolejne lata przyniosą w Polsce rozwój tzw. Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Najbardziej zainteresowane poszerzaniem własnej wiedzy są, tak jak 6 lat temu, osoby z wyższym wykształceniem, choć to zainteresowanie bardzo wyraźnie wzrosło wśród osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym. Wynika to na pewno ze wzrostu świadomości znaczenia kształcenia się dla poprawy własnej sytuacji na rynku pracy.

d1iet9z

Najchętniej dokształcają się osoby uczące się i studiujące (76 proc.) - dopiero wkraczające na rynek pracy. Kształcić się też chce ponad połowa osób już pracujących. Warto także zauważyć, że poszerzać swoje kwalifikacje chce aż 47 proc. osób zajmujących się domem, czyli niepracujących zawodowo.

Wzrost zainteresowania poszerzaniem wiedzy widoczny jest nie tylko w deklaracjach, ale i w faktycznym uczestnictwie w szkoleniach. W roku 2005 w kursach i szkoleniach uczestniczyło 24 proc. osób w wieku 15 lat i więcej, podczas gdy odsetek ten wynosił 12 proc. w roku 2000. Wzrost odsetka osób uczestniczących w kursach i szkoleniach jest widoczny w każdej grupie wiekowej.

Badanie „Szkolenia w Polsce” składało się z dwóch części: 1.sondażu przeprowadzonego wśród osób indywidualnych w okresie pomiędzy 5 a 10 stycznia 2006 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1005 Polaków w wieku 15 i więcej lat. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż (+/-) 3,2% na poziomie ufności 0,95.2.badania firm. Indywidualne wywiady kwestionariuszowe metodą CATI. Realizacja od 26 stycznia do 6 lutego 2006. Próba w tym module badawczym składała się z 546 firm, z czego 141 firm zatrudniających od 1 do 9 pracowników, 141 firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników, 140 firm zatrudniających od 50 do 249 pracowników, 125 firm zatrudniających powyżej 250 pracowników. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż 4,4 proc. na poziomie ufności 0,95.

d1iet9z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iet9z
Więcej tematów