Niewidzialne dla tsunami
(fot. AFP)
Można opracować osłonę, która zabezpieczy wybrzeża czy platformy wiertnicze przed siłą tsunami - informuje "New Scientist".
Już od pewnego czasu trwają prace nad metodami zapewniania ludziom i maszynom niewidzialności przy wykorzystaniu metamateriałów, dzięki swojej strukturze w specjalny sposób oddziaływujących na światło. Jednak w podobny sposób można "oszukać" nie tylko fale elektromagnetyczne, ale również fale na wodzie.
Stefan Enoch z Instytutu Fresnela w Marsylii pracuje nad "czapką niewidką", dzięki której fale oceaniczne nie uszkodzą gęsto zaludnionych wybrzeży czy zakotwiczonych na oceanie platform.
Na razie prowadzone są eksperymenty z prototypami o średnicy 10 centymetrów. Koncentryczne kręgi sztywnych filarów tworzą labirynt korytarzy.
Wydawałoby się, że fale na wodzie bez przeszkód pokonają szeregi filarów i dotrą do centrum kręgów. Jednak w rzeczywistości oddziaływanie filarów z falą prowadzi do przemieszczania się wody w koncentrycznych korytarzach. Działanie osłony przypomina nieco wir - im korytarz bliżej jej środka, tym szybszy ruch obrotowy. W ostatecznym rozrachunku w centrum panuje spokój, a fala nadchodząca z jednej strony wychodzi z labiryntu filarów niemal nie zmieniona po stronie przeciwnej.
Zdaniem ekspertów, odpowiednio ustawione szeregi betonowych słupów mogłyby zapewnić podobny efekt w dużej skali. Choć zabezpieczenie rozległych wybrzeży byłoby niezwykle kosztowne, stosunkowo małe struktury w rodzaju platform wiertniczych zapewne da się w ten sposób ochronić rozsądnym kosztem.
(PAP)
pmw/ yy/