Trwa ładowanie...
05-09-2004 08:05

Nieudana misja francuskiego ministra

Francuski minister spraw zagranicznych Michel Barnier, od tygodnia usiłujący doprowadzić do uwolnienia dwu porwanych w Iraku francuskich dziennikarzy, w sobotę wieczorem wrócił do Paryża, gdzie rano w niedzielę zda prezydentowi raport ze swej zakończonej fiaskiem misji.

Nieudana misja francuskiego ministraŹródło: AFP
d13bqfy
d13bqfy

Po przylocie do Paryża Barnier odmówił rozmowy z dziennikarzami - także w momencie wylotu z Ammanu, gdzie przebywał w ostatnich dniach, ograniczył się jedynie do stwierdzenia, iż czynione są nadal starania, mające doprowadzić do uwolnienia dziennikarzy, którzy - według uzyskanych informacji - znajdują się w dobrym stanie. Wypowiedź ta odbiegała od pełnych optymizmu deklaracji, składanych przez ministra w poprzednich dniach.

Francuscy dziennikarze - Christian Chesnot z Radia France Internationale i Georges Malbrunot z dziennika "Le Figaro" - zostali uprowadzeni w Iraku 20 sierpnia. Porywacze żądali w zamian za uwolnienie Francuzów zniesienia obowiązujących od czwartku we Francji przepisów, które zakazują młodym muzułmankom noszenia chust w szkołach. Paryż nie ugiął się pod żądaniami terrorystów.

Jeszcze w końcu tygodnia podawano, że uwolnienie porwanych jest kwestią godzin a dziennikarze zostali przekazani przez porywaczy innej grupie irackiej, która miała ich zwolnić.

Wraz z szefem dyplomacji francuskiej mediację w sprawie dwu Francuzów prowadzili w Iraku i Jordanii przedstawiciele Francuskiej Rady Muzułmanów (CFCM). Delegacja ta także wróciła w sobotę do Francji. Przedstawiciel Rady, Mohammed Bechari powiedział po powrocie w Nancy, iż sprawę uwolnienia dziennikarzy "komplikują problemy logistyczne i brak bezpieczeństwa w Iraku". Dodał, iż porywacze byli przekonani, iż dwaj dziennikarze "są szpiegami jednego z państw uczestniczących w siłach koalicji".

d13bqfy

Dziennikarze zostali porwani w drodze z Nadżafu. Agencja France Presse odnotowuje w niedzielę, iż poprzedniego dnia iracka policja podjęła największy od przejęcia w czerwcu władzy przez nowy rząd Iraku atak na terenach sunnickich - w Latafii na południe od Bagdadu - tam, gdzie według źródeł irackich mieli własnie być przetrzymywani francuscy dziennikarze. W tej zakrojonej na wielką skalę operacji dwunastu irackich policjantów zostało zabitych a pięciu członków irackiej Gwardii Narodowej odniosło obrażenia. Miasto zostało zablokowane przez policję i gwardię. Na miejscu aresztowano około dwustu osób.

AFP zaznacza, iż operacja w Latafii może zasadniczo skomplikować działania na rzecz uwolnienia dziennikarzy.

d13bqfy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13bqfy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj