Nietypowy spacer po Gdańsku. Wielka atrakcja dla turystów
Kościół Mariacki, Neptun, Żuraw, Plac Solidarności i słynna brama stoczniowa. Miejsca, które lubią turyści. Lubią, bo znają i znają, bo lubią. Osiem nietypowych tras spacerowych z darmowym przewodnikiem po bocznych, ale równie atrakcyjnych częściach Gdańsk ma w swej ofercie Instytut Kultury Miejskiej w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.
Do końca sierpnia można odkrywać wraz z przewodnikami rzadziej odwiedzane przez turystów dzielnice Gdańska takie jak Dolne Miasto, Biskupia Górka, czy Zaspa. Tego lata wytyczono dwie nowe trasy po Starym i Głównym Mieście, dedykowane gdańskim prekursorkom i działaczkom polonijnym. Uczestnicy spacerów w czasie ich trwania poznają historię dwudziestu dziewięciu kobiet zaangażowanych społecznie, kulturalnie i politycznie, np. Hanny Żelewskiej – założycielki Polskiej Misji Dworcowej, której wolontariuszki pomagały młodym dziewczętom przybyłym ze wsi do miasta znaleźć pracę i schronienie, czy pisarki Stanisławy Przybyszewskiej, reformatorki damskiego ubioru.
Na Zaspie, jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych można obejrzeć wraz z przewodnikiem, liczącą 45 prac, galerię murali. Podczas wycieczki szlakiem wielkoformatowych dzieł, lokalni przewodnicy opowiadają historię osiedla, przybliżają jego architekturę i założenia urbanistyczne oraz mówią o pracach i twórczości artystów znajdujących się w kolekcji murali.
Biskupia Górka to dzielnica, w której spacerując brukowanymi uliczkami, wśród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, można poczuć klimat przedwojennego Gdańska. Na murach znajdziemy napisy w języku niemieckim, a w zaułkach, na podwórkach i klatkach schodowych czas jakby się zatrzymał. Od Lokalnych Przewodników usłyszymy o skomplikowanej historii Gdańska, niezwykłych postaciach i legendach związanych z Biskupią Górką, a także znajdziemy takie miejsce, z którego rozciąga się najpiękniejsza panorama na Gdańsk. Warto zajrzeć w to miejsce, które jest położone w centrum Gdańska, a jednocześnie tak różne od obowiązkowych miejsc na turystycznym szlaku.
Inicjatywa cieszy się rosnącą popularnością. Każdego roku w darmowych spacerach z przewodnikiem, organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej bierze udział ponad tysiąc osób.
Na wszystkie spacery obowiązują zapisy w Punkcie Informacji Kulturalnej lub drogą mailową.