Nietoperze idą spać - czeka nas wczesna zima?
Nietoperze przygotowują się już do snu. Według specjalistów, w tym roku możemy spodziewać się wczesnej zimy, bo czynią to wyjątkowo szybko. Przyrodnicy apelują, żeby nie płoszyć ich ze strychów, piwnic i innych kryjówek, w których mogą przetrwać zimę.
10.09.2004 | aktual.: 10.09.2004 08:53
W największym w naszej części Europy zimowisku nietoperzy w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym w lubuskiem nietoperze penetrują dziuple, sztolnie, jaskinie i głęboko położone korytarze umocnień. Szukają ustronnych miejsc, w których będą mogły bezpiecznie hibernować przez całą zimę.
Niestety, zdarza się, że trafią podczas często nawet kilkusetkilometrowej wędrówki do zimowiska do naszego mieszkania. Nie należy ich wtedy przeganiać. Wystarczy otworzyć okno i same odlecą. Jeśli tego nie zrobią, wieczorem można je wziąć do ręki przez delikatną szmatkę i wystawić za okno.
Przyrodnicy przypominają, że wszystkie krajowe gatunki nietoperzy objęte są ochroną. Dotyczy to również ich zimowych siedlisk i koloni lęgowych. We wrześniu gromadzą zapasy tłuszczu na zimę, dlatego nie należy niszczyć ich żerowisk.
W Polsce występuje ponad 20 gatunków nietoperzy. Ich największym zimowym siedliskiem są podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Dlatego w 1980 roku w północnej części fortyfikacji utworzono rezerwat Nietoperek, a pod koniec lat 90. ścisłą ochroną objęto całe podziemia.
Przygotowujące się do hibernacji gacki i nocki podglądali ostatnio przyrodnicy z Wielkiej Brytanii i Kanady.