PolskaNieprawidłowości przy reprywatyzacji majątku w Warszawie. Wszczęto postępowanie

Nieprawidłowości przy reprywatyzacji majątku w Warszawie. Wszczęto postępowanie

• Dokumenty złożył wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak
• W żadnym z nich nie ma opisu, na czym miałyby polegać nieprawidłowości
• Dokumenty są analizowane
• Nie jest wykluczone skierowanie pisma do władz Warszawy

Nieprawidłowości przy reprywatyzacji majątku w Warszawie. Wszczęto postępowanie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Szczebrzeszynski

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie trzech zawiadomień dotyczących nieprawidłowości przy reprywatyzacji majątku w stolicy od 2003 roku. Dokumenty złożył wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak - informuje RMF FM.

Jak podkreśla RMF FM, w żadnym z dokumentów nie ma opisu, na czym miałyby polegać nieprawidłowości dotyczące zwrotu nieruchomości bądź wypłaty odszkodowań, a co za tym idzie - nie ma żadnej kwalifikacji prawnej tych czynów.

Dokumenty są analizowane. Zawierają jedynie wykazy spraw, które mają zostać prześwietlone. W jednym z zawiadomień jest ponad 6 tysięcy spraw - zakończonych i będących w toku.

Jak podaje RMF FM, nie jest wykluczone skierowanie pisma do władz Warszawy o skonkretyzowanie przypadków, w których mogło dojść do złamania prawa.

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta

Ponad 8 godzin trwała nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w sprawie reprywatyzacji. Podczas posiedzenia, zakończonego przed godz. 1 w nocy, przepadł wniosek prezydent stolicy, o dodanie do porządku obrad punktu o powołaniu komisji reprywatyzacyjnej.

Sesja przebiegła w atmosferze okrzyków, gwizdów i braw. Wypowiedzi były przerywane i głośno komentowane przez mieszkańców i miejskich aktywistów.

Przyszło kilkuset mieszkańców, którzy domagali się dymisji prezydent Warszawy, a sala była wypełniona po brzegi.

Burmistrzowie warszawskich dzielnic Śródmieście i Praga Północ skierowali do prokuratury sześć zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawach reprywatyzacyjnych.

Wcześniej, po ujawnieniu nieprawidłowości przy oddawaniu znacjonalizowanego majątku w Warszawie Hanna Gronkiewicz-Waltz dyscyplinarne zwolniła trzech urzędników, odpowiadających za postępowania reprywatyzacyjne i rozwiązała Biuro Gospodarki Nieruchomościami w stołecznym Ratuszu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)