Trwa ładowanie...
d3k5zp9
18-09-2006 14:25

Nieprawdziwe dane w sondażu nt korupcji partii

Błąd informatyczny w trakcie prac
obliczeniowych spowodował przedstawienie nieprawdziwych danych na
temat partii politycznych, które postrzegane są jako najbardziej
skorumpowane - wyjaśnia dr Anna Kubiak, autorka raportu pt.
"Codzienne doświadczenia korupcyjne Polaków - barometr korupcji
2006".

d3k5zp9
d3k5zp9

Badanie przeprowadzone na zlecenie Fundacji im. Batorego przeprowadził CBOS, a raport z badania opublikowano 5 września w siedzibie Fundacji.

Zgodnie ze zweryfikowanymi danymi, wśród partii, które respondenci postrzegają jako skorumpowane, na pierwszym miejscu znalazły się: Samoobrona i SLD (po 2,8% wskazań spośród wszystkich objętych badaniem), a na dalszych miejscach: PiS (1,47%), LPR (0,94%), PO (0,7% wskazań) i PSL (0,1%).

Wskutek błędnych obliczeń, opublikowany pierwotnie wynik znacznie się różnił. Z raportu wynikało bowiem, że za najbardziej skorumpowane partie respondenci uznali: PiS (35% wskazań), Samoobronę (10%), LPR (9%), PO (9%), SLD (8%) oraz PSL (3%).

"Autorka raportu, CBOS oraz Fundacja im. Stefana Batorego wyrażają ubolewanie i przepraszają wszystkich zainteresowanych za zaistniałą sytuację" - czytamy w komunikacie, jaki otrzymała PAP.

d3k5zp9

Dr Kubiak dodała, że sprostowanie ukazało się dopiero teraz, bowiem "w zaistniałej sytuacji trzeba było powtórnie przeliczyć wszystkie wyniki, podane w raporcie".

Badanie zostało zrealizowane w czerwcu i lipcu przez Centralny Ośrodek Badań Społecznych na losowej próbie 950 dorosłych Polaków. Na pytanie o to, które partie respondent uważa za skorumpowane, odpowiadało 336 osób, tzn. tyle ile wcześniej wskazało politykę jako skorumpowaną dziedzinę życia społecznego. Badani mogli wskazać bądź to różne partie, instytucje i urzędy, bądź poszczególnych polityków.

d3k5zp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5zp9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj