"Niepokojące" zmiany klimatu w Polsce
Wichury, trąby powietrzne czy kilkucentymetrowy grad nie są rzeczą niespotykaną na naszej szerokości geograficznej. Te zjawiska jednak ostatnio występują częściej. Klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Kowalewski uważa, że intensywność występowania tych zjawisk jest niepokojąca.
30.07.2012 | aktual.: 04.12.2012 15:46
Wzrost temperatury sprawił, że częściej pojawiają się opady i silne wiatry. W literaturze pojawiły się nawet pojęcia eksplozji wiosny lub lata, kiedy z dnia na dzień temperatura wzrasta o kilkanaście stopni.
Michał Kowalewski mówi, że nie ma możliwości stuprocentowego przewidzenia jak będą zachodzić zmiany w klimacie. Przeprowadza się symulacje, przy zastosowaniu różnego rodzaju technik modelowania. Zapewnia jednak, że żaden z obecnych modeli nie zakłada, że w Polsce będzie klimat śródziemnomorski. Pod względem termicznym byłoby to możliwe, jednak u nas występują przymrozki, które mają związek z długością dnia i nocy.
W niedzielę centralną i północno-wschodnią Polskę nawiedziły burze z wichurami, które uszkodziły dachy na ponad 70 domach. Na początku lipca w miejscowości Bisztynek w województwie warmińsko-mazurskim grad uszkodził ponad 1000 dachów. Wiele budynków ucierpiało też przez trąby powietrzne, które w połowie lipca przeszły przez Kujawy, Pomorze i Wielkopolskę.
Zobacz także: serwis pogoda.wp.pl