Niepełnosprawni przegrani na starcie

Polski system wspierania zatrudniania osób
niepełnosprawnych nie jest spójny z prawem Unii Europejskiej.
Jeżeli przed 1 maja br. polski rząd nie dopełni swoich obowiązków
w tym zakresie, wsparcie to będzie ograniczone do minimum.
Nietrudno zgadnąć co to oznacza dla tej grupy społecznej - pisze
"Gazeta Prawna".

Każde państwo przystępujące do Unii Europejskiej ma obowiązek dostosowania swojego prawodawstwa do wymogów Wspólnoty. W przypadku zatrudniania niepełnosprawnych Polaków jest to ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - czytamy na łamach dziennika.

W UE stosowane jest mniejsze wsparcie dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych niż w Polsce. Nie są tam dotowane: opieka medyczna, którą u nas niepełnosprawnym pracownikom muszą zapewnić zakłady pracy chronionej, odsetki od kredytów dla pracowników z sektora chronionego oraz jednorazowe pożyczki na utrzymanie zagrożonych likwidacją stanowisk pracy osób niepełnosprawnych - informuje gazeta.

Prawo unijne nie wyklucza jednak możliwości stosowania przez dane państwo członkowskie dodatkowych form pomocy. Aby jednak było to możliwe, musi ono przygotować odpowiednie programy w formie rozporządzeń Rady Ministrów. Tymczasem nasz rząd na kilka dni przed przystąpieniem Polski do UE jeszcze nie przygotował wymaganych aktów prawnych. Jeżeli nie zrobi tego przed 1 maja br., to pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne pozostaną tylko dwie formy wsparcia: dofinansowanie składek na ubezpieczenie społeczne i dopłaty do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - podaje "Gazeta Prawna".(PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)