Niepełnosprawni płacą za brak przepisów
Brak jednoznacznych zapisów o tym kto
finansuje badania, wykonywane na żądanie zespołów ds. orzekania o
niepełnosprawności, sprawia, że w efekcie kosztami tych badań
obciążani są pacjenci - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich
prof. Andrzej Zoll. RPO zwrócił się do ministra zdrowia Zbigniewa Religi o doprecyzowanie obowiązujących przepisów.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 2004 roku m.in. koszty badania, związanego z orzekaniem niezdolności do pracy czy orzekaniem o niepełnosprawności finansowane są przez podmiot, który zleca to badanie.
W praktyce występują sytuacje, kiedy zespoły orzekające żądają dostarczenia wyników dodatkowych badań diagnostycznych i zaświadczeń lekarskich. Jednak zespoły te odmawiają zapłaty za te badania.
Według interpretacji Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, "powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności nie są organami zlecającymi placówce służby zdrowia wykonywanie badań".
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że "w efekcie, kosztami wykonania żądanych przez zespół orzekający badań diagnostycznych i wydania zaświadczeń obciążany jest pacjent, o ile nie uzyska tych badań i zaświadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego".
RPO zaznaczył, że "rozstrzygnięcie tej kwestii zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wymaga każdorazowo odpowiedniego postępowania wyjaśniającego, pozwalającego na ustalenie celu wydania zaświadczenia lekarskiego"
Kwestia odpłatności za badania diagnostyczne uregulowana jest także w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 1997 roku. Zgodnie z nią zespoły orzekają na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego, albo - za ich zgodą - na wniosek ośrodka pomocy społecznej.
Powiatowe i wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności orzekają m.in. o niepełnosprawności oraz wskazaniach do ulg i uprawnień osób, posiadających orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy. Orzeczenie o niepełnosprawności stanowi też podstawę przyznania świadczeń z pomocy społecznej oraz zasiłku pielęgnacyjnego.