PolskaNiepełnosprawni domagają się likwidacji barier administracyjnych

Niepełnosprawni domagają się likwidacji barier administracyjnych

Środowiska niepełnosprawnych wystąpiły do premiera i szefa resortu zdrowia o powołanie dwustronnej
komisji, w której niepełnosprawni i przedstawiciele rządu wspólnie
mają opracować projekt zmiany systemu zaopatrzenia w przedmioty
ortopedyczne i środki pomocnicze, potrzebne niepełnosprawnym w
codziennym życiu.

Wniosek w tej sprawie przedstawiciele stowarzyszeń niepełnosprawnych przekazali - w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych - na ręce wicewojewody śląskiego Artura Warzochy. O barierach, utrudniających życie niepełnosprawnym, dyskutowano w Katowicach.

Środowiska niepełnosprawnych postulają uzupełnienie katalogu przedmiotów finansowych przez Narodowy Fundusz Zdrowia o przedmioty dotychczas niedotowane, a niezbędne niepełnosprawnym do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Chodzi m.in. o wózki inwalidzkie o napędzie elektrycznym, podnośniki przyłóżkowe i wannowe, łóżka rehabilitacyjne, pionizatory oraz niektóre rodzaje protez.

Przedmioty ortopedyczne to m.in. protezy kończyn, gorsety i kołnierze, laski, kule, balkoniki, wózki inwalidzkie. Środki pomocnicze to np. soczewki, protezy oka, aparaty słuchowe, cewniki, pieluchy, peruki oraz poduszki i materace przeciwodleżynowe. Nie wszystkie są refundowane przez NFZ.

Niepełnosprawni chcą, aby wysokość limitów dofinansowania odnosić do realiów rynku. Za konieczne uważają zwiększenie udziału wydatków na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze w budżecie NFZ z obecnych 1,3% do ok. 2%. Postulują też skrócenie czasu oczekiwania na sprzęt i likwidację barier administracyjnych.

W ocenie przedstawicieli niepełnosprawnych, mimo coraz większego zainteresowania ich problemami, nadal jest wiele trudności w przekazywaniu wiedzy o tym, co dla tego środowiska jest najważniejsze.

Śląskie Stowarzyszenie Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeprowadziło niedawno akcję badania dostępności parlamentarzystów i radnych dla osób niepełnosprawnych. Na ich adresy poczty internetowej rozesłano ankietę. Na ok. 600 adresatów, jej odbiór potwierdziło 200, a odpowiedziało kilkanaście.

Daleka droga do tego, byśmy mogli skutecznie komunikować się jako obywatele ze swymi reprezentantami w parlamencie czy sejmiku - ocenił szef stowarzyszenia Marek Plura, podkreślając, że do badania wybrano Internet jako narzędzie stwarzające najmniej barier komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych.

Według Plury, osoby niepełnosprawne stanowią 12% polskiego społeczeństwa, czyli ok. 4,5 mln osób. W woj. śląskim - według danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - mieszka ok. 600 tys. osób niepełnosprawnych. (mg)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)