Trwa ładowanie...
dldhjhl

Niemieckie MSZ: Gruzja pogwałciła prawo międzynarodowe

Gruzja "pogwałciła prawo międzynarodowe", próbując rozwiązać za pomocą wojska kryzys powstały wokół prorosyjskiej separatystycznej Osetii Południowej - oświadczył niemiecki wiceminister spraw zagranicznych Gernot Erler.

Share
dldhjhl

Zastępca szefa niemieckiej dyplomacji, wypowiadając się dla radia NDR Info, dostrzegał coraz bardziej niepokojące sygnały, że prezydent Gruzji chce uregulować za pomocą wojska rozbieżności z separatystyczną prowincją. Walki, które wybuchły stanowią zdaniem Erlera zerwanie nadzorowanego przez siły międzynarodowe zawieszenia broni z 1992 roku.

W tej mierze ten, kto podejmuje próbę działania z użyciem wojska, narusza prawo międzynarodowe - powiedział Erler.

Wiceminister jest członkiem Partii Socjaldemokratycznej (SPD), podobnie jak szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier.

dldhjhl

Niemiecki wiceminister wyraził zrozumienie dla rosyjskiej reakcji na wydarzenia w regionie, który - jak zauważył - należy dziś do Gruzji, ale jest utrzymywany gospodarczo przez Rosję.

Podczas gdy wielu niemieckich polityków socjaldemokratycznych odnosi się krytycznie do działań Tbilisi, pani kanclerz Angela Merkel i czołowi niemieccy eksperci w dziedzinie polityki zagranicznej zarzucają Rosji, że "nie zachowała się w sposób neutralny".

Zdaniem jednego z najwybitniejszych, Eckarta von Klaedena, Moskwa powinna była zachować neutralność i nie przyczyniać się do eskalacji konfliktu.

dldhjhl

Podziel się opinią

Share
dldhjhl
dldhjhl
Więcej tematów