Trwa ładowanie...
d3ovv31
11-03-2004 21:40

Niemiecki rynek pracy zamknięty dla Polaków

Bundestag uchwalił jednomyślnie ustawę zamykającą na co najmniej dwa lata niemiecki rynek pracy dla pracowników z Polski i siedmiu innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które 1 maja przystąpią do Unii Europejskiej.

d3ovv31
d3ovv31

Za przyjęciem rządowego projektu ustawy opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne. Ze względu na późną porę drugie i trzecie czytanie projektu odbyło się bez dyskusji, a wystąpienia deputowanych przekazano do protokołu.

Ustawa przewiduje zawieszenie swobody podejmowania pracy w Niemczech na dwa lata od chwili wstąpienia do Unii, czyli do 1 maja 2006 r. Z dziesięciu krajów, które za niespełna dwa miesiące staną się członkami Unii, jedynie mieszkańcy Malty i Cypru będą mogli od razu starać się o zatrudnienie w Niemczech.

Niemieckie władze zastrzegły sobie prawo do przedłużenia ograniczeń o kolejne trzy, a następnie jeszcze o dwa lata, w zależności od sytuacji na niemieckim rynku pracy. Traktat akcesyjny pozwala krajom UE na siedmioletnie (2 lata + 3 lata + 2 lata) ograniczenie swobodnego przepływu osób.

W lutym br. bez pracy było w Niemczech ponad 4,6 mln osób. Stopa bezrobocia wynosi 11,1%, zaś we wschodnioniemieckich landach przekroczyła 19%.

d3ovv31

Jednak władze wschodnioniemieckich miast położonych nad granicą z Polską skarżą się na brak specjalistów. Burmistrzowie Guben i Frankfurtu nad Odrą uważają ograniczenia wobec Polaków za niepotrzebne, a nawet szkodliwe.

W mocy pozostaną umowy polsko-niemieckie zezwalające pewnym grupom pracowników na pracę w Niemczech. W ubiegłym roku w Niemczech pracowało legalnie 265 tys. Polaków, m.in. na podstawie tzw. umowy o dzieło w budownictwie. Polacy zatrudniani są też do prac sezonowych w rolnictwie i hotelarstwie. Możliwość podjęcia legalnej pracy w Niemczech mają także informatycy.

Od początku lat 70 w RFN obowiązuje zakaz podejmowania pracy przez cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Tylko w wyjątkowych wypadkach, gdy pracodawca nie może znaleźć na dane stanowisko Niemca lub osoby z terenu UE, urzędu pracy wydają pozwolenie. Od 1 maja Polacy będą traktowani w takich przypadkach w sposób uprzywilejowany w stosunku do obywateli krajów spoza powiększonej Unii.

Natychmiastowe prawo do pracy na terenie Niemiec otrzymają ci obywatele nowych państw członkowskich UE, którzy 1 maja br. lub po tym dniu będą mieli co najmniej roczne pozwolenie na pracę. Prawo do pracy przysługiwać będzie także ich najbliższym rodzinom.

d3ovv31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ovv31
Więcej tematów