ŚwiatNiemiecki dziennik: TVP niszą narodowej prawicy

Niemiecki dziennik: TVP niszą narodowej prawicy

Niemiecki dziennik
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" określił Telewizję Polską "niszą, w której przetrwały struktury narodowej prawicy".

23.05.2009 | aktual.: 23.05.2009 21:53

"Bracia Kaczyńscy ze swoją narodową gorliwością, alergią na Niemcy i partnerami koalicyjnymi z radykalnej prawicy już od prawie dwóch lat nie mają władzy w Polsce" - pisze "FAZ".

"Czasy, w których istniało zagrożenie, że obawy związane z Niemcami, Rosjanami, Europejczykami, homoseksualistami i liberałami staną się podstawą pożądanej przez nich (Kaczyńskich) 'Czwartej Rzeczpospolitej', minęły, odkąd jesienią 2007 r. na premiera wybrany został liberał Donald Tusk. Nadwrażliwa oraz szukająca sporów Polska lat 2005-2007 jest od tamtej chwili przeszłością" - dodaje.

Jednak - jak zauważa "FAZ" - "w pewnych niszach struktury narodowej prawicy utrzymały się do dziś". Najważniejsze w tym środowisku są państwowe media, z Telewizją Polską - pisze gazeta, informując, że "ostała się tam klika", którą "zainstalowała" we władzach koalicja Kaczyńskich.

"Telewizja państwowa jest kontrolowana do dziś przez Piotra Farfała, człowieka, który ma korzenie w skrajnie prawicowej organizacji skinheadów Młodzież Wszechpolska" - dodaje gazeta, informując, że Farfał znalazł się we władzach TVP jako przedstawiciel Ligi Polskich Rodzin, dawnego koalicjanta PiS i zgodnie z niedawnym wyrokiem sądu może być określany jako "były neonazista".

Jak pisze "FAZ", krytycy zauważają m.in., że TVP pod rządami Farfała próbuje przedstawiać eurosceptyczne ugrupowanie Libertas jako wiodącą siłę w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

"Jednak epoka Farfała w TVP może się niebawem skończyć. Rząd Tuska długo musiał bezsilnie przyglądać się jego działaniom, bo jeden z braci Kaczyńskich, Lech, wciąż jest prezydentem państwa i wzbraniał się dotąd nieugięcie przed zgodą na nową ustawę medialną. Jednak teraz rządowi Tuska udało się pozyskać postkomunistów na rzecz reformy mediów i zapewnić przez to większość trzech piątych głosów, potrzebną do odrzucenia weta prezydenta" - dodaje "FAZ".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)