Niemiecka prasa o warszawskim szczycie
Zdaniem "Frankfurter Allgemeine Zeitung", najważniejszym politycznym tematem III Szczytu Rady Europy w Warszawie jest określenie na nowo stosunku tej organizacji do Unii Europejskiej i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
"W tej sprawie nie ma zgody" - podkreśla dziennik. W opublikowanej relacji korespondent "FAZ" zauważył, że niektórzy mówcy opowiadali się za rozszerzeniem zadań Rady Europy. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Rada Europy musi stać się organizacją "o wielu wizerunkach". Do jej głównych zadań powinna należeć walka z terroryzmem. Natomiast inni politycy domagali się ograniczenia zadań RE do obrony praw człowieka.
Wystąpienia zachodnich prezydentów w ogólnym tonie
"FAZ" zauważył, że o ile wystąpienia przedstawicieli państw zachodnich utrzymane były w bardzo ogólnym tonie, to prezydenci Mołdawii, Gruzji, Rumunii, Estonii, Łotwy i Litwy zajęli wyraźne stanowisko wobec konkretnych konfliktów na terenie byłego Związku Radzieckiego.
"Napiętnowali oni dyktaturę na Białorusi i domagali się silniejszego poparcia Białorusinów w walce o prawa człowieka i demokrację" - stwierdził "FAZ". Zdaniem gazety, zauważalna była też krytyka Rosji za popieranie separatystycznych ruchów w Gruzji i Mołdawii.
W ocenie "FAZ", szczególnie dobitne było przemówienie prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, który domagał się wycofania rosyjskich wojsk ze swego kraju. Prezydent Łotwy Vaira Vike-Freiberga apelowała natomiast, by kraje, które dotychczas nie rozliczyły się z ciemnych kart swojej historii, wzięły przykład z Niemiec.
"Sueddeutsche Zeitung" zwraca uwagę na apel prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego do krajów zachodnich o bardziej energiczne wsparcie reform w Europie Wschodniej. W swoim przemówienie Kwaśniewski wskazał na sukcesy demokratyzacji w Gruzji i na Ukrainie, które "w pokojowy sposób wymusiły zmianę władzy" - czytamy. "SZ" zacytowała prezydenta RP, że "Europa przeżywa obecnie najlepszy okres w swojej historii".
Gazeta opisuje wystąpienie prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, który wyraził nadzieję, że kraje UE zrezygnują z ograniczeń wizowych dla Ukraińców. "SZ" zwraca uwagę na słowa Juszczenki, iż jego kraj podjął zdecydowane działania, by ograniczyć korupcję, zorganizowaną przestępczość, rasizm i antysemityzm.
Juszczenko przyjęty ze szczególną serdecznością
Telewizja publiczna ARD zauważyła, że Juszczenko przyjmowany był w Warszawie "ze szczególną serdecznością". W tym kontekście stacja przypomniała o pozytywnej roli, jaką Kwaśniewski odegrał przy rozwiązaniu w ubiegłym roku konfliktu na Ukrainie.
Lewicowy "Taz" uważa, że Radzie Europy potrzebny jest nowy polityczny mandat. "Na porządku dnia szczytu Rady Europy w Warszawie znajduje się nie tylko pozytywny bilans, reforma Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i trzy konwencje o handlu ludźmi, praniu brudnych pieniędzy i zapobieganiu terroryzmowi, lecz przede wszystkim nowy polityczny mandat dla Rady Europy" - czytamy w "Taz".
Wszystkie media przypominają, że w środę w obradach Rady Europy weźmie udział kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder.