Niemiecka prasa: nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to "duży krok"

Pod naciskiem UE Sejm znowelizował ustawę o Sądzie Najwyższym, przywracając do pracy wysłanych na emeryturę sędziów - komentuje niemiecka prasa.

Niemiecka prasa: nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to "duży krok"
Źródło zdjęć: © WP.PL
Karolina Kołodziejczyk

22.11.2018 | aktual.: 31.03.2022 10:49

Większość redakcji ogranicza się do opublikowania depeszy agencji DPA na ten temat. Jednym z wyjątków jest dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ), który zamieścił materiał swojego warszawskiego korespondenta Gerharda Gnaucka. "Polska unieważniła część reformy wymiaru sprawiedliwości" – czytamy w FAZ. Zdaniem Gnaucka Polska uczyniła "duży krok" i wyszła naprzeciw krytykom reformy.

Autor przypomina, że Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesił w październiku kontrowersyjne przepisy i nakazał przywrócić usuniętych sędziów do pracy. Postanowienie TSUE nie przesądzało ostatecznego wyroku, który miał zapaść w terminie późniejszym. "Postanowienie było jednak ciężką porażką rządu, tym bardziej, że w przypadku niezastosowania się do decyzji, Polsce groziły wysokie kary finansowe" – pisze Gnauck.

Błyskawiczne tempo

#

"FAZ" zwraca uwagę na przyjęte przez klub parlamentarny PiS szybkie tempo prac nad ustawą, co było wynikiem nacisku ze strony TSUE. Tekst projektu nowelizacji pojawił się na stronie internetowej Sejmu o godz. 10, a o godz. 16 zakończyło się trzecie czytanie wraz z głosowaniami nad poprawkami.

"FAZ" cytuje posłankę opozycji Kamilę Gasiuk-Pihowicz, że sędziowie wracają na swoje miejsca nie "z łaski PiS", lecz dzięki zarządzeniu TSUE. Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wyraziła zadowolenie z przywrócenia poprzedniego stanu, zastrzegła jednak, że musi poczekać na ostateczny tekst przyjętej w takim pośpiechu ustawy. Gnauck przytacza też słowa przedstawiciela polskiego rządu, że nowelizacja nie oznacza kroku w tył, lecz jedynie krok w bok.

Pod międzynarodową presją

#

"Polski rząd narodowo-konserwatywnej partii PiS wysłał najważniejszych sędziów kraju na emeryturę i zastąpił ich prawnikami wiernymi linii (rządu)" – czytamy w internetowym wydaniu tygodnika "Der Spiegel". Ta decyzja – pod naciskiem międzynarodowej opinii publicznej – została teraz unieważniona. Polski rząd zastosował się do postanowienia TSUE – podkreśla "Der Spiegel" zwracając uwagę, że zwolnieni sędziowie po decyzji Trybunału 19 października już i tak powrócili do pracy.

Agencja DPA podała, że Niemiecki Związek Sędziów (DRB) przyjął z zadowoleniem nowelizację określając ją jako "pierwszy krok we właściwym kierunku". "Polska musi jednak dalej pracować nad dostosowaniem swojego systemu sądowniczego do standardów UE" – powiedział prezes DRB Jens Gnisa.

Komisja Europejska krytycznie ocenia wdrażane przez polski rząd od 2016 roku reformy wymiaru sprawiedliwości. W zeszłym roku Bruksela wdrożyła przeciwko Polsce postępowanie w związku z podejrzeniem o naruszenie unijnych traktatów.

Źródło artykułu:Deutsche Welle
Zobacz także
Komentarze (54)