Trwa ładowanie...
d1hqedo

Niemiecka prasa: nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to "duży krok"

Pod naciskiem UE Sejm znowelizował ustawę o Sądzie Najwyższym, przywracając do pracy wysłanych na emeryturę sędziów - komentuje niemiecka prasa.
Share
Co dalej ze zmianami w sądownictwie?
Co dalej ze zmianami w sądownictwie? Źródło: WP.PL
d1hqedo

Większość redakcji ogranicza się do opublikowania depeszy agencji DPA na ten temat. Jednym z wyjątków jest dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ), który zamieścił materiał swojego warszawskiego korespondenta Gerharda Gnaucka. "Polska unieważniła część reformy wymiaru sprawiedliwości" – czytamy w FAZ. Zdaniem Gnaucka Polska uczyniła "duży krok" i wyszła naprzeciw krytykom reformy.

Autor przypomina, że Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesił w październiku kontrowersyjne przepisy i nakazał przywrócić usuniętych sędziów do pracy. Postanowienie TSUE nie przesądzało ostatecznego wyroku, który miał zapaść w terminie późniejszym. "Postanowienie było jednak ciężką porażką rządu, tym bardziej, że w przypadku niezastosowania się do decyzji, Polsce groziły wysokie kary finansowe" – pisze Gnauck.

Błyskawiczne tempo

"FAZ" zwraca uwagę na przyjęte przez klub parlamentarny PiS szybkie tempo prac nad ustawą, co było wynikiem nacisku ze strony TSUE. Tekst projektu nowelizacji pojawił się na stronie internetowej Sejmu o godz. 10, a o godz. 16 zakończyło się trzecie czytanie wraz z głosowaniami nad poprawkami.

d1hqedo

"FAZ" cytuje posłankę opozycji Kamilę Gasiuk-Pihowicz, że sędziowie wracają na swoje miejsca nie "z łaski PiS", lecz dzięki zarządzeniu TSUE. Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wyraziła zadowolenie z przywrócenia poprzedniego stanu, zastrzegła jednak, że musi poczekać na ostateczny tekst przyjętej w takim pośpiechu ustawy. Gnauck przytacza też słowa przedstawiciela polskiego rządu, że nowelizacja nie oznacza kroku w tył, lecz jedynie krok w bok.

Pod międzynarodową presją

"Polski rząd narodowo-konserwatywnej partii PiS wysłał najważniejszych sędziów kraju na emeryturę i zastąpił ich prawnikami wiernymi linii (rządu)" – czytamy w internetowym wydaniu tygodnika "Der Spiegel". Ta decyzja – pod naciskiem międzynarodowej opinii publicznej – została teraz unieważniona. Polski rząd zastosował się do postanowienia TSUE – podkreśla "Der Spiegel" zwracając uwagę, że zwolnieni sędziowie po decyzji Trybunału 19 października już i tak powrócili do pracy.

d1hqedo

Agencja DPA podała, że Niemiecki Związek Sędziów (DRB) przyjął z zadowoleniem nowelizację określając ją jako "pierwszy krok we właściwym kierunku". "Polska musi jednak dalej pracować nad dostosowaniem swojego systemu sądowniczego do standardów UE" – powiedział prezes DRB Jens Gnisa.

Komisja Europejska krytycznie ocenia wdrażane przez polski rząd od 2016 roku reformy wymiaru sprawiedliwości. W zeszłym roku Bruksela wdrożyła przeciwko Polsce postępowanie w związku z podejrzeniem o naruszenie unijnych traktatów.

Przeczytaj także:
Trybunał Sprawiedliwości przyspiesza w sprawie Sądu NajwyższegoMałgorzata Gersdorf: Każda władza chce mieć "swoje" sądy
Polska na wokandzie w Luksemburgu. Sprawa Sądu Najwyższego

d1hqedo

Podziel się opinią

Share
d1hqedo
d1hqedo
Więcej tematów