Trwa ładowanie...

Niemieccy klimatolodzy stworzyli mapę gradobić. Polska najbardziej zagrożona

Dwójka niemieckich badaczy z Instytutu Meteorologii i Badań Klimatu w Karlsruhe opublikowała analizę wieloletnich statystyk gradobić przetaczających się przez Europę. Polska znajduje się na pierwszym miejscu pod względem częstotliwości występowania nawałnic.

Share
Niemieccy klimatolodzy stworzyli mapę gradobić. Polska najbardziej zagrożona
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Marcin Kucewicz
dmtzltf

To właśnie u nas gradobicia występują najczęściej w Europie. - Największa liczba dni z opadami gradu, z kulkami powyżej 5 mm średnicy, występuje w Polsce. To 111 dni w roku - donoszą klimatolodzy Michael Kunz i Hainz Jurgen Punge. Dwa inne kraje narażone na częste gradobicia to Czechy (średnio 94 dni w roku) oraz Niemcy (90 dni w roku).

- Poważne burze z dużym gradem należą do najważniejszych zagrożeń regionów Europy. Ze względu na lokalne występowanie nawałnic i brak odpowiednich systemów obserwacji w większości regionów, gradobicia nie zostały uchwycone kompleksowo przez badaczy - piszą naukowcy. W swojej pracy naukowej zebrali analizy ze wszystkich europejskich krajów. Tak powstała m.in. mapa rekordów wielkości kul gradowych, które spadły z nieba. Opracowął ją właśnie portal North Meteo.

Największe kule gradowe znajdowane w Europie. North Meteo
Największe kule gradowe znajdowane w Europie. Źródło: North Meteo, fot: Punge, Kunz
dmtzltf

Największą bryłę lodu znaleziono w 1925 roku w miejscowości Heidgraben w Niemczech. Miała maksymalny wymiar 25 cm. To jednak przy dość nieregularnym kształcie, którego wymiary wynosiły 25 x 14 x 12 cm. Dla porównania, największe kule gradowe jakie spadały w Polsce, miały średnicę 10 centymetrów, twierdzą niemieccy naukowcy.

W 2013 roku gradziny o średnicy przekraczającej 10 centymetrów spadły w okolicach Kielc. Nie spowodowały jednak szkód na dużą skalę. W tym roku wyjątkowo groźne opady zanotowano w Zgierzu koło Łodzi. Grad miał średnicę piłek do tenisa stołowego. Podczas intensywnych opadów lodowatych kul zrobiło się biało, jak zimą. Nawałnica uszkodziła dachy, a topiący się lód spowodował podtopienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmtzltf

Podziel się opinią

Share
dmtzltf
dmtzltf
Więcej tematów