Niemieccy i rosyjscy deputowani wspólnie przeciwko tarczy
Niemieccy i rosyjscy parlamentarzyści z ugrupowań lewicowych po raz pierwszy wspólnie zaprotestowali przeciwko rozlokowaniu na terenie Polski i Czech elementów amerykańskiego systemu antyrakietowego - podała w wydaniu internetowym lewicowa niemiecka gazeta "Junge Welt".
"Stacjonowanie amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej w Polsce i Czechach może wywołać nowy wyścig zbrojeń. Argumenty Stanów Zjednoczonych nie przekonują. Nie da się rozwiać obaw, że system ten skierowany jest przeciwko Rosji" - czytamy w zbliżonej do postkomunistycznej partii Lewica gazecie.
Projekt tarczy jest - zdaniem autorów protestu - dowodem na kontynuowanie przez USA i NATO zakończonej niepowodzeniem polityki "wywierania na narody wojskowej presji". Sygnatariusze apelu zwracają się do parlamentów Niemiec i Rosji, by odrzuciły projekt tarczy. Alternatywą amerykańskich planów są rozbrojenie i kontrola zbrojeń - czytamy.
Ze strony niemieckiej apel podpisali deputowani Lewicy - szef klubu parlamentarnego Gregor Gysi oraz Wolfgang Gehrcke, Monika Knoche, Norman Paech i Paul Schaefer. Wśród rosyjskich autorów widnieją podpisy noblisty Żoresa Ałfiorowa, Walentiny Kupcowej, Jurija Kwizinskiego, Iwana Mielnikowa, Swietłany Sawickiej i Genadija Ziuganowa.
Przeciwnikiem rozmieszczenia w Europie Środkowej elementów amerykańskiej tarczy jest także współrządząca w Niemczech SPD. W projekcie uchwały, którą ma przyjąć zaplanowany na jesień zjazd partii, SPD zaznacza, że nie popiera planów stacjonowania tarczy. "Odrzucamy jednostronne działania i domagamy się dalszych konsultacji w UE, NATO i Radzie NATO-Rosja na temat systemu antyrakietowego, aby móc rozmawiać o kontroli zbrojeń i rozbrojeniu" - czytamy w projekcie.
Jacek Lepiarz