Niemcy zgłaszają zabytki związane z historią Żydów na listę UNESCO
W Niemczech znajduje się 37 zabytków chronionych przez UNESCO, jednak żaden z nich nie jest związany z bogatą historią Żydów w tym kraju- pisze tygodnik "Der Spiegel" na swoich stronach internetowych. Teraz może się to zmienić.
Na liście UNESCO znajduje się kilka katedr, elementy starożytnych rzymskich fortyfikacji czy zabytki związane z Marcinem Lutrem. Wśród zabytków zgłoszonych do wpisania na listę UNESCO znalazły się w tym roku cztery obiekty związane z historią Żydów w Niemczech. Do tej pory nie zgłaszano żadnej miejsca związanego z bogatą historią Żydów w Niemczech przed II wojną światową.
- To z pewnością interesujące, że zgłoszone zostały cztery miejsca ważne dla żydowskiej historii- powiedział tygodnikowi "Der Spiegel" Cilly Kugelmann, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Berlinie.- Być może nadszedł czas, kiedy historia nazistów nie jest już na pierwszym miejscu i kiedy jesteśmy gotowi zwrócić baczniejszą uwagę na bogatą historię Żydów przed wojną.
Wśród zgłoszonych miejsc znalazł się cmentarz żydowski w Berlinie Weissensee, cmentarz w Hamburgu- niezwykły zarówno dlatego, że został założony w 1611 roku oraz dlatego, że jest najstarszą nekropolią sefardyjskich Żydów w Europie- oraz Stara Synagoga w Erfurcie, uważana za najstarszą synagogę w Europie Centralnej.
Nie wiadomo na razie, czy którakolwiek z tych propozycji znajdzie się na liście UNESCO, bo- jak mówi Kugelmann- rywalizacja będzie ostra. Jednak sam fakt, że miejsca te zostały zgłoszone do konkursu świadczy o tym, że Niemcy są gotowi na konfrontację z własną przeszłością.