Niemcy zaskoczone propozycją Putina
Niemiecka prasa nie kryje zaskoczenia
skierowaną pod adresem Ameryki rosyjską ofertą wspólnego
wykorzystania bazy radarowej w Azerbejdżanie zamiast
rozmieszczenia amerykańskiej tarczy w Europie Środkowej.
Uwielbiający judo Putin położył swego amerykańskiego partnera elegancko na łopatki - ocenia "Financial Times Deutschland".
Zgodnie z zasadą judoki "zwycięstwo przez unik", prezydent Rosji nieoczekiwanie zaproponował wykorzystanie do kontrowersyjnego systemu przeciwrakietowego rosyjskiego radaru w Azerbejdżanie - pisze autor komentarza w "Financial Times Deutschland".
Zdaniem gazety, oferta Putina ma wiele znaków zapytania i otwartych problemów. Najwidoczniej jednak nie jest na tyle absurdalna, że można ją tak po prostu odrzucić - ocenia "FTD".
Jak zaznacza komentator, Putin zyskał dzięki temu na czasie i to nie tylko na okres szczytu G8, lecz znacznie więcej. Stany Zjednoczone, które usiłowały za pomocą stosowanych na przemian nacisków i przekonywania skłonić Rosję do zaakceptowania pomysłu stacjonowania systemu antyrakietowego w Polsce i Czechach, "trafiły w próżnię".
"FTD" twierdzi, że podczas rozmów w Polsce prezydent Bush będzie musiał ułożyć sobie na nowo swoje argumenty w sprawie tarczy.
Autor komentarza ocenia ofertę Putina jako - z rosyjskiego punktu widzenia - "sprytną", gdyż stwarza ona Europejczykom możliwość wycofania się ze sporu o tarczę. To przestaje być projekt transatlantycki - zauważa komentator.
Taktyka Putina nie wzbudza zaufania - ocenia "FTD", dodając, że rozmowy z partnerami nie powinny przebiegać jak pojedynek judo.
"Retoryczną deeskalacją" nazwał wypowiedzi Putina i Busha w sprawie tarczy w Heiligendamm komentator "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Wspólnie wykorzystywany radar w Azerbejdżanie ma zastąpić tarczę - czytamy. Zaskoczenie jest duże - podkreślił "FAZ".
Autor komentarza zwraca uwagę, że Putin bagatelizował dotychczas zagrożenie ze strony Iranu. Widocznie Putin musiał rzucić na szalę coś pozytywnego, co stanowiłoby odpowiedź na wielokrotne oferty Busha - spekuluje komentator.
Putinowi nie udało się za pomocą tarczy wbić klina między Europę i Amerykę - ocenił "FAZ".
Zdaniem "Sueddeutsche Zeitung", propozycja Putina oznacza "wyjście naprzeciw" Ameryce. Gazeta zwraca uwagę, że nie wiadomo, czy radar miałby być urządzeniem rosyjskim czy wspólnym amerykańsko-rosyjskim.
"Sueddeutsche Zeitung" publikuje przy tej okazji tekst Michaiła Gorbaczowa. Były prezydent ZSRR skrytykował Amerykę za plany budowy systemu antyrakietowego i ostrzega przed nową zimną wojną. Gorbaczow uznał krytykę Putina wobec amerykańskiej tarczy za w pełni uzasadnioną.
Zostaniemy wciągnięci do nowego wyścigu zbrojeń - ostrzegł Gorbaczow cieszący się w Niemczech nadal dużą popularnością. Europa nie jest królikiem doświadczalnym -dodał.
Jacek Lepiarz