Trwa ładowanie...

Niemcy zadowolone z odłożenia umowy o wolnym handlu UE-Ukraina

Rząd niemiecki "ogromnie się cieszy" z porozumienia wypracowanego w piątek przez Brukselę, Kijów i Moskwę, przewidującego odłożenie wejścia w życie umowy o wolnym handlu między Ukrainą a Unią Europejską - oświadczył rzecznik rządu w Berlinie, Steffen Seibert.

Share
Niemcy zadowolone z odłożenia umowy o wolnym handlu UE-Ukraina
Źródło: PAP/EPA, fot: Micheal Reicher
d1pnii9

- Różne strony porozumiały się w celu szerszego omówienia niepokojów i zastrzeżeń Rosji - dodał rzecznik występując na konferencji prasowej. Podkreślił przy tym, że "nie przewiduje się żadnej modyfikacji podpisanej umowy" stowarzyszeniowej UE-Ukraina, której częścią jest porozumienie handlowe.

- Chcemy powołać w regionie zintegrowaną przestrzeń gospodarczą - powiedział Seibert. - Dla Ukrainy oznacza to możliwość gospodarczego zbliżenia z UE, jak i utrzymywania tradycyjnie ścisłych stosunków ekonomicznych z Rosją - dodał.

W piątek w Brukseli odbyły się trójstronne rozmowy z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy na temat konsekwencji wdrażania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina dla stosunków gospodarczych z Rosją. Miały służyć wyjaśnieniu wątpliwości Moskwy związanych z tym porozumieniem. Ostatecznie podjęto decyzję, że część handlowa umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina wejdzie w życie dopiero 31 grudnia 2015 roku.

d1pnii9

Rosja uważa, że podpisana 27 czerwca umowa UE-Ukraina zagrozi jej interesom gospodarczym. Zapowiadała w związku z tym podjęcie działań w celu ochrony swojego rynku.

Parlament Ukrainy i Parlament Europejski mają ratyfikować umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina we wtorek. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył w niedzielę, że Kijów zacznie implementację porozumienia z UE, w tym w części dotyczącej utworzenia strefy o wolnym handlu, nazajutrz po jego ratyfikacji. Ze strony ukraińskiej piątkowe porozumienie z UE i Rosją podpisał minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin, blisko związany z prezydentem Petrem Poroszenką.

d1pnii9

Podziel się opinią

Share
d1pnii9
d1pnii9
Więcej tematów