Niemcy winni znieważenia
Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze uznał trzech młodych Niemców za winnych znieważenia narodu polskiego poprzez rozklejanie w kilku przygranicznych miejscowościach antypolskich plakatów. Jednocześnie sąd warunkowo umorzył postępowanie wobec oskarżonych na okres dwóch lat - poinformował rzecznik prasowy jeleniogórskiego sądu Andrzej Wieja.
12.05.2005 | aktual.: 12.05.2005 19:31
Oskarżeni muszą też zapłacić po 2 tys. zł na rzecz domu dziecka w Jeleniej Górze.
Sprawa zakończyła się na czwartkowym posiedzeniu jeleniogórskiego sądu. Nie wiadomo na razie czy oskarżeni zdecydują się na apelację. Decyzję o ewentualnym odwołaniu w najbliższych dniach podejmie też prokuratura w Jeleniej Górze.
Wieja powiedział, że sąd nie miał wątpliwości, iż plakaty rozklejone przez oskarżonych znieważały naród polski. Jednocześnie podkreślono, że na plakatach znalazły się napisy w języku niemieckim i ich treść nie była ogólnie dostępna, co osłabiło ich wydźwięk. Sąd wziął też pod uwagę młody wiek Niemców i ich dotychczasową niekaralność.
Przed sądem stanęli 25-letni Juergen D., 21-letni Robert G. i 23- letni Stephan R. oskarżeni o to, że w okresie od maja do lipca 2004 r. w Jeleniej Górze, Piechowicach, Szklarskiej Porębie, Karpaczu i Bolesławcu, działając wspólnie i w porozumieniu, znieważyli publicznie naród polski oraz nawoływali do nienawiści pomiędzy narodami polskim i niemieckim.
Zdaniem prokuratury, oskarżeni rozkleili na przystankach autobusowych i słupach ogłoszeniowych, co najmniej 32 plakaty zawierające treści o rzekomych masowych zbrodniach popełnianych przez Polaków na cywilnej ludności niemieckiej w czasie II wojny światowej. Plakaty były ilustrowane drastycznymi zdjęciami.
Oprócz tekstu były na nich zdjęcia zagłodzonych dzieci niemieckich oraz egzekucja Niemca, którą mieli przeprowadzać Polacy.
Na plakatach widniał m.in. napis: "Polacy i Czesi, witamy w UE". A dalej ostrzeżenie, że "niemieckie prawo działa wiecznie i wszyscy mordercy zostaną osądzeni".
Według prokuratury, oskarżeni wzbudzali tymi plakatami niechęć pomiędzy Polakami i Niemcami przez zawarte na nich żądanie zwrotu ziem i majątków pozostawionych na polskich terenach przez ludność niemiecką.