ŚwiatNiemcy: trybunał nakazał poczcie dystrybucję materiałów NPD

Niemcy: trybunał nakazał poczcie dystrybucję materiałów NPD

Niemiecki Trybunał Federalny nakazał poczcie Deutsche Post dystrybucję materiałów skrajnie prawicowej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD). Odmowa możliwa jest - zdaniem sędziów - tylko w przypadku publikacji naruszających prawo.

20.09.2012 14:09

Trybunał Federalny (BGH) uznał dystrybucję pisma NPD "Klartext" za usługę standardową, co oznacza, że Deutsche Post zobowiązana jest zgodnie z przepisami o usługach pocztowych do jej wykonania.

Zdaniem sędziów, polityczny profil wydawnictwa nie może mieć w tym przypadku żadnego znaczenia. Poczta zobowiązana jest do zachowania neutralności i nie może traktować klientów według politycznego klucza - czytamy w uzasadnieniu, o którym informuje agencja dpa.

Sąd zobowiązał Deutsche Post do podpisania umowy na dystrybucję pisma, wydawanego przez klub parlamentarny NPD w parlamencie (landtagu) Saksonii. Trybunał Federalny zmienił tym samym wcześniejszy, korzystny dla poczty, wyrok Wyższego Sądu Krajowego w Dreźnie.

Jak orzekli sędziowie, odmowa dystrybucji możliwa jest tylko w przypadku, gdy publikacja narusza obowiązujące prawo bądź zawiera rasistowskie treści.

Pismo "Klartext" informuje o działalności NPD w Saksonii oraz o stanowisku zajmowanym przez partię w aktualnych sprawach politycznych. Nakład w wysokości 200 tys. egzemplarzy przeznaczony jest dla mieszkańców Lipska. Niemiecka Poczta odmówiła początkowo dystrybucji pisma, a sądy niższych instancji oddaliły skargę NPD na tę decyzję.

Istniejąca od 1964 roku NPD gloryfikuje historię III Rzeszy i kwestionuje powojenne granice w Europie. Domaga się odesłania cudzoziemców do krajów pochodzenia. Jej przedstawiciele zasiadają obecnie w landtagach Saksonii i Meklemburgii.

Podjęta 10 lat temu próba zdelegalizowania skrajnie prawicowej partii zakończyła się fiaskiem. Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe uznał dostarczony przez niemieckie władze materiał dowodowy za niewiarygodny ze względu na obecność we władzach NPD agentów niemieckich służb specjalnych.

Od zeszłego roku, w związku z wykryciem neonazistowskiej organizacji terrorystycznej Narodowosocjalistyczne Podziemie, w Niemczech toczy się znów dyskusja o delegalizacji NPD.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)