Trwa ładowanie...

Niemcy: Szansa na kolejne procesy esesmanów

Niemieccy śledczy prowadzą 29 postępowań przeciwko byłym obozowym strażnikom – podaje telewizja NDR. Na początku października ma ruszyć proces byłego esesmana z obozu Stutthof.

Niemcy: Szansa na kolejne procesy esesmanówŹródło: PAP/EPA, fot: FRIEDEMANN VOGEL/POOL
d1e8nv4
d1e8nv4

W niemieckich prokuraturach toczy się obecnie 29 postępowań przeciwko osobom podejrzanym o zbrodnie z czasów drugiej wojny światowej. Informuje o tym publiczna telewizja NDR, która przepytała w tej sprawie wszystkie prokuratury w RFN.

Większość podejrzanych to byli członkowie załóg niemieckich obozów koncentracyjnych. Prokuratorskie zarzuty dotyczą morderstwa albo pomocnictwa w morderstwie tysięcy osób. Śledczy prowadzą też postępowania sprawdzające w kilkunastu innych, podobnych sprawach, ale nie ma pewności, czy potencjalni sprawcy jeszcze żyją.

Kiedy procesy?

Niedawno do sądów trafiły akty oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom, którzy mieli służyć w obozie koncentracyjnym Stutthof. Jeden z nich – 94 letni mężczyzna – ma odpowiadać przed sądem w Wuppertalu, ale ten nie przeanalizował jeszcze aktu oskarżenia. Sąd tłumaczy się "dużym obciążeniem aktualnymi, pilnymi sprawami” – taką odpowiedź otrzymali dziennikarze NDR.

Zobacz też: Jadwiga Staniszkis: "Kaczyński nie jest w stanie zmienić się w kogoś bardziej pozytywnego"

Wiadomo za to, że w połowie października rozpocznie się proces przed sądem w Hamburgu, gdzie oskarżonym jest 93-letni Bruno D. Mężczyzna przyznał podczas przesłuchań, że był strażnikiem w obozie Stutthof, wiedział też, że w komorach gazowych zabijani byli ludzie. Mężczyzna uważa jednak, że nie ponosi odpowiedzialności za ich śmierć.

Z powodu zaawansowanego wieku podejrzanych trzeba liczyć się z tym, że większości procesów nie uda się przeprowadzić. Proces Brunona D. może być jednym z ostatnich. Przytłaczająca większość z tysięcy esesmanów służących w niemieckich obozach koncentracyjnych nigdy nie została pociągnięta do odpowiedzialności.

d1e8nv4

"Świadome zaniedbania"

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski zarzuca Niemcom świadome zaniedbanie prawnego rozliczenia ze sprawcami. W wydanym we wtorek komunikacie wiceprzewodniczący MKO Christoph Huebner pisze, że dla ocalonych z Holokaustu to "nieustający skandal i ból, który będzie im towarzyszyć do końca życia”.

Huebner dodaje, że tylko nieliczni zbrodniarze z niemieckich obozów koncentracyjnych "kiedykolwiek widzieli od środka salę sądową”. Jego zdaniem ostatnia zmiana podejścia sądów w RFN do tych wydarzeń, dzięki czemu w ostatnich latach skazano kilku byłych obozowych strażników, niewiele tu znaczy.

Jeszcze do 2011 r. w sądach dominowało przekonanie, że aby kogoś skazać, konieczne jest udowodnienie indywidualnej winy – bezpośredniego udziału w zbrodni. Przełomem był wyrok w sprawie Johna Demjaniuka, którego skazano za samą przynależność do załogi obozu zagłady. Sądy uznają odtąd każdą formę udziału w morderczym systemie za pomocnictwo.

d1e8nv4

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1e8nv4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e8nv4
Więcej tematów