Trwa ładowanie...

Niemcy sudeccy rezygnują z roszczeń do dawnej ojczyzny w Czechach

Niemcy sudeccy wysiedleni po 1945 roku z Czechosłowacji zrezygnowali z roszczeń do zwrotu majątków znajdujących się w ich dawnej ojczyźnie. Ich ziomkostwo zmieniło w niedzielę na zjeździe w Monachium statut organizacji.

Share
Niemcy sudeccy rezygnują z roszczeń do dawnej ojczyzny w Czechach
Źródło: PAP, fot: Berliner Verlag/Archiv
d4hw9pj

Ze statutu wykreślono postulat dążenia do zwrotu skonfiskowanego po wojnie przez władze czechosłowackie majątku, co było dotąd jednym z celów ziomkostwa. Zrezygnowano ponadto z roszczeń do "odzyskania ojczyzny" i zrealizowania "prawa do samostanowienia" Niemców sudeckich.

Zmiany w statucie oznaczają radykalny zwrot w polityce Niemców sudeckich. Jeszcze rok temu ziomkostwo domagało się unieważnienia przez Republikę Czeską dekretów wydanych po wojnie przez ówczesnego prezydenta Edvarda Benesza w celu wywłaszczenia i wysiedlenia Niemców.

Na podstawie dekretów Benesza w latach 1946-48 przymusowo wysiedlono i wywłaszczono 3 mln sudeckich Niemców oraz 70 tys. Węgrów. Większość wysiedlonych Niemców osiedliła się w graniczącej z Czechami Bawarii.

d4hw9pj

Czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek przywitał z zadowoleniem decyzję ziomkostwa. - To nie jest zaskoczenie - to jest warunek poprawy relacji - powiedział Zaoralek cytowany przez "Spiegel online".

Niemieckie ziomkostwa, przed przyjęciem Czech i Polski do UE w 2004 roku, szczególnie intensywnie podnosiły kwestię unieważnienia aktów prawnych, na podstawie których po zakończeniu II wojny światowej władze obu krajów pozbawiły majątku i wysiedliły Niemców. Władze czeskie obawiały się, że zakwestionowanie dekretów może stać się podstawą do roszczeń majątkowych.

Relacje między Czechami a Niemcami, a szczególnie Bawarią, w minionych latach znacznie się poprawiły. W lutym 2013 roku ówczesny premier Czech Petr Neczas złożył, uznaną za historyczną, wizytę w Bawarii. Bawarski premier Horst Seehofer i Neczas ustalili wówczas, że spór o wysiedlenia nie będzie dłużej zatruwał wzajemnych stosunków. Premier Bawarii jest tradycyjnie patronem ziomkostwa Niemców sudeckich.

Zobacz także: Na pewno chcesz osadzić wybrany klip w artykule?

d4hw9pj

Podziel się opinią

Share
d4hw9pj
d4hw9pj
Więcej tematów