Niemcy: rząd za wysłaniem do Mali maksymalnie 330 żołnierzy
W misji w Mali może wziąć udział maksymalnie 330 żołnierzy Bundeswehry - ustalił rząd w Berlinie. 180 niemieckich żołnierzy ma szkolić malijskie wojsko, 150 będzie wspierać logistycznie operacje wojskowe przeciwko islamskim rebeliantom.
Ostateczną decyzję w sprawie udziału Niemców w misji malijskiej, prowadzonej pod egidą UE, podejmie Bundestag. Pierwsza grupa niemieckich żołnierzy ma składać się z 40 saperów oraz takiej samej liczby lekarzy i sanitariuszy, których zadaniem będzie stworzenie szpitala polowego.
Bundeswehra udziela już od kilku tygodni logistycznego wsparcia siłom prowadzącym działania w Mali. Trzy samoloty transportowe typu Transall z liczącą 70 osób załogą przewożą żołnierzy z krajów afrykańskich w rejon walk w Mali. W przyszłości Bundeswehra będzie też pomagała w tankowaniu francuskich samolotów w powietrzu. Luftwaffe dysponuje czterema przeznaczonymi do takich zadań maszynami typu Airbus A310.
Jak zawsze w przypadku zagranicznych misji wojskowych, ostatnie słowo należy do niemieckiego parlamentu. Bundestag zajmie się w najbliższy piątek wnioskiem rządu o udzielenie mandatu w sprawie akcji w Mali. Z wyjątkiem Lewicy, wszystkie pozostałe kluby parlamentarne sygnalizowały już wcześniej poparcie dla malijskiej misji.
Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zatwierdzili w poniedziałek w Brukseli rozmieszczenie wojskowej misji szkoleniowej w Mali - EUTM. Pełną liczebność misja ma osiągnąć do początku kwietnia.
Do Mali, gdzie trwa wojna między islamskimi rebeliantami a siłami rządowymi wspieranymi przez wojska francuskie, pojedzie w najbliższych tygodniach około 200 instruktorów wojskowych, w tym 20 polskich, oraz 250 żołnierzy do ochrony unijnej misji. EUTM ma wspierać szkolenie i reorganizację malijskiej armii. Jej mandat potrwa 15 miesięcy. Udział w misji zgłosiło około 20 państw.