PolskaNiemcy przekażą 60 mln euro na Auschwitz-Birkenau

Niemcy przekażą 60 mln euro na Auschwitz-Birkenau

Niemcy przekażą w najbliższych latach 60 milionów euro na zasilenie tzw. funduszu żelaznego Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane będą prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz - poinformował rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt.

16.12.2009 | aktual.: 14.01.2010 11:41

- Jest to aż połowa kwoty, którą Fundacja - wedle przyjętych założeń - musi zgromadzić, aby móc w pełni finansować tzw. plan globalnej konserwacji byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Suma 60 milionów euro ma pochodzić zarówno z budżetu federalnego, jak i z niemieckich landów. Będzie przekazywana sukcesywnie w ciągu najbliższych kilku lat - powiedział rzecznik.

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, a zarazem prezes fundacji, Piotr Cywiński powiedział, że dzięki niemieckiej deklaracji plan długofalowych działań na rzecz zachowania unikatowego miejsca pamięci staje się realny. - Jest to zadanie o tyle pilne, że coraz mniej jest wśród nas byłych więźniów i naocznych świadków wydarzeń z czasów II wojny światowej - powiedział Cywiński.

Były więzień Auschwitz i przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Władysław Bartoszewski komentując decyzję Niemiec podkreślił, że to "dowód odpowiedzialności wobec historii, świadectwo wspólnoty opartej na zaufaniu oraz wyraz wiary we wspólną przyszłość".

Rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt powiedział, że obecnie można spodziewać się kolejnych deklaracji innych państw. Niektóre z nich mogą być ogłoszone jeszcze w tym roku. - W ten sposób już w ciągu 2-3 lat będzie możliwe rozpoczęcie szeroko zakrojonych prac konserwatorskich na obszarze byłego Auschwitz II-Birkenau - zaznaczył. Mensfelt poinformował, że do zebrania pożądanej kwoty funduszu brakuje jeszcze 60 mln euro. Suma ta ma pochodzić przede wszystkim od rządów krajów, które rozumieją potrzebę zachowania miejsca pamięci Auschwitz. Rozmowy trwają również na poziomie Unii Europejskiej. Możliwe jest także wsparcie ze strony prywatnych darczyńców.

Dotychczas deklaracje przekazania funduszy składały, prócz Niemiec: Francja, Belgia, Norwegia i Czechy. Były to jednak kwoty symboliczne. - Jestem głęboko przekonany, że żadne odpowiedzialne państwo nie pozostawi Niemców samych z tym ciężarem. Dziś musimy razem zadbać o przyszłe pokolenia Europejczyków, o przyszłość świata. Na tym polega nasza wola tworzenia Europy wspólnej i wzajemnej, nawet - i właśnie - na fundamentach najgorszych naszych doświadczeń historycznych - powiedział Cywiński.

Sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Marek Zając podkreślił, że były obóz jest ważny dla wszystkich ludzi dobrej woli. - W jego przypadku pamięć odnosi się nie tylko do przeszłości, ale ma też kapitalne znaczenie dla przyszłości - ma pomóc budować lepszy, mądrzejszy, sprawiedliwszy świat. Może w innym miejscu podobne słowa brzmiałyby pusto, zbyt patetycznie, ale w obliczu tragedii Auschwitz w obliczu setek tysięcy pomordowanych kobiet i dzieci, zawsze nabierają właściwego ciężaru i wiarygodności - ocenił Zając.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Dotychczas utrzymywało się głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 około 5% budżetu.

W styczniu bieżącego roku powstała Fundacja Auschwitz-Birkenau, której celem jest stworzenie funduszu wieczystego, zapewniającego pieniądze na konserwację dawnego obozu, z kapitałem w wysokości 120 mln euro pochodzącym z wpłat różnych państw Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk skierował prośbę do wszystkich państw UE, by wspomogły ten fundusz.

Mensfelt poinformował, że osoby indywidualne i prawne, które chcą wesprzeć tworzenie funduszu wieczystego, mogą dokonać wpłat na konto fundacji w Banku PKO BP. Wpłaty w złotówkach: 14 1020 1042 0000 8102 0210 8868; wpłaty w euro: 21 1020 1042 0000 8802 0210 8884; wpłaty w dolarach amerykańskich: 26 1020 1042 0000 8602 0210 8892.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)