Niemcy postrzegają nas lepiej, choć wciąż raczej źle
Coraz więcej Niemców, w porównaniu z 2000
rokiem, skłania się do pozytywnej oceny Polaków - wynika z badań
Instytutu Spraw Publicznych. 38% Niemców ocenia Polaków jako pracowitych, tj. o 8 pkt. proc. więcej, niż wynikało z badań ISP w 2000 roku. Z 44 do 32 pkt. proc. zmniejszył się odsetek badanych Niemców mówiących o zacofaniu Polaków. W dalszym ciągu jednak dominują oceny negatywne.
Raport z badań ISP, prowadzonych na przełomie kwietnia i maja br. wśród 1009 osób powyżej 14 roku życia, przedstawiono na konferencji w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie. Badania są częścią programu ISP "Polska - Niemcy. Wzajemne postrzeganie Polaków i Niemców w obliczu wspólnej obecności w Unii Europejskiej".
Autorzy raportu wiążą poprawę wizerunku Polaków w oczach Niemców z naszym członkostwem w UE. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że 43% Niemców raczej krytycznie ocenia ostatnie rozszerzenie UE, a 40% - pozytywnie.
Zdaniem 38% badanych Polska nie przyczynia się do zaostrzania sporów i napięć w Europie oraz nie hamuje integracji europejskiej, ale zdaniem 40% respondentów dąży do realizacji własnych interesów kosztem innych państw.
Pozytywne skojarzenia dominują u Niemców z wyższym wykształceniem oraz mieszkańców landów sąsiadujących z Polską. Wśród tej pierwszej grupy 11% badanych kojarzy Polskę z urlopem, ładnymi krajobrazami oraz przyjaznymi ludźmi. Niemcy z landów przygranicznych natomiast kojarzą Polskę z krajem korzystnych cen i zakupów (20%) ale również z urlopami (14%).
Swoją sympatię do Polaków deklarują głównie mieszkańcy dawnych landów z Niemiec Zachodnich (29%) oraz osoby, które odwiedziły Polskę po 1989 r. (35%).
Obraz Polski i Polaków w społeczeństwie niemieckim w dalszym ciągu jednak zawiera więcej elementów negatywnych (41%) niż pozytywnych (30%).
59% respondentów niemieckich zwróciło uwagę, że w Polsce kościół katolicki ma zbyt duże wpływy, a 41%, że panuje korupcja.
Celem programu ISP jest zbadanie stereotypów i wykrycie nowych uprzedzeń w relacjach Polaków i Niemców. Podobne badania prowadzone wśród Polaków, a dotyczące Niemców przedstawiono w kwietniu 2006.