Trwa ładowanie...
d1kln8x

Niemcy: podejrzenia, że Rosjanie zagrażają Polsce, to absurd

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Die Zeit" uznał za absurdalne podejrzenia, że Rosjanie zagrażają krajom bałtyckim czy Polsce. Jego zdaniem Niemcy popełniły błąd wysyłając wojsko w pobliże granicy z Rosją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder (PAP/EPA)
d1kln8x

- Absurdalne jest podejrzenie, że Rosjanie mają chrapkę na kraje bałtyckie czy wręcz Polskę - powiedział Schroeder. Zdaniem byłego kanclerza Stany Zjednoczone od czasów George'a W. Busha prowadzą politykę izolacji i okrążania Rosji. - Nie chcą silnej Rosji. Ale czy my - Niemcy i Europejczycy - chcemy słabej Rosji? - pytał w rozmowie z "Die Zeit" polityk SPD.

- Rosjanie są naszym sąsiadem. Potrzebujemy ich rynków i energii. Potrzebujemy ich politycznego wsparcia w sprawach dotyczących Bliskiego i Środkowego Wschodu, irańskiego programu atomowego czy Kaukazu - tłumaczył Schroeder. Jego zdaniem wysłanie przez Niemcy batalionu Bundeswehry na Litwę było historycznym błędem. - Berlin powinien był powiedzieć (sojusznikom): możecie to zrobić, ale bez nas - uważa socjaldemokrata.

Schroeder powiedział też, że w przeciwieństwie do Donalda Trumpa przywódca Rosji, Władimir Putin wyróżnia się "wysokim stopniem racjonalności". - Porównując go z prezydentem USA, możemy być zadowoleni, że mamy Putina - ocenił Schroder, którego łączy z Putinem wieloletnia przyjaźń.

Broniąc projektu gazociągu Nord Stream2, Schroeder zaprzeczył, jakoby jego realizacja oznaczała uzależnienie od rosyjskiego gazu. - Rosjanie potrzebują naszych rynków. To oni są uzależnieni od nas. My zaś potrzebujemy ich gazu - wyjaśnił.

d1kln8x

Podziel się opinią

Share
d1kln8x
d1kln8x
Więcej tematów