Trwa ładowanie...
22-09-2014 14:43

Niemcy: podejrzany o terroryzm mężczyzna zatrzymany w Berlinie

Policjanci ze specjalnej jednostki antyterrorystycznej zatrzymali w Berlinie 30-letniego Turka, podejrzanego o przygotowywanie zamachu - podał niemiecki dziennik "Bild". Prokuratura potwierdziła zatrzymanie, do którego doszło w piątek.

Niemcy: podejrzany o terroryzm mężczyzna zatrzymany w BerlinieŹródło: AFP, fot: Tauseef Mustafa
d11tlki
d11tlki

Mieszkający w Berlinie Murat S. powrócił w sierpniu do stolicy Niemiec po dłuższym pobycie w Syrii. Według prokuratury przeszedł tam 8-miesięczne przeszkolenie w zakresie posługiwania się bronią i materiałami wybuchowymi.

Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Joerg Zierke powiedział posłom z parlamentarnej komisji spraw wewnętrznych, że dysponuje zdjęciami przedstawiającymi podejrzanego z bronią na tle czarnej flagi Państwa Islamskiego. Jak twierdzi "Bild", domniemany terrorysta miał ponadto brać udział w walkach po stronie dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Prokuratura zarzuca zatrzymanemu udział w przygotowaniach do ciężkiego przestępstwa z użyciem przemocy skierowanego przeciwko strukturom państwa lub międzynarodowej organizacji poza granicami Niemiec. O ewentualnych planach zamachu w Berlinie nie ma na razie mowy - pisze agencja dpa.

Władze rozważają obecnie przekazanie sprawy federalnemu prokuratorowi generalnemu.

Z danych policyjnych wynika, że około 400 osób wyjechało od ubiegłego roku z Niemiec do Syrii i Iraku, aby walczyć po stronie islamskich radykałów. 135 z nich wróciło do Niemiec; w 35 przypadkach istnieją konkretne przesłanki wskazujące na udział w walkach. Kilku podejrzanych zostało zatrzymanych.

d11tlki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11tlki
Więcej tematów