Niemcy: plany nowego ministra obrony
Nowy niemiecki minister obrony Peter Struck weźmie w sobotę udział w uroczystej przysiędze 500 poborowych Bundeswehry w Berlinie, podczas której przemówienie wygłosi prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski.
W swą pierwszą podróż zagraniczną w nowej roli Struck uda się w przyszłym tygodniu do Afganistanu, gdzie spotka się z żołnierzami niemieckimi uczestniczącymi w kampanii antyterrorystycznej.
W najbliższym czasie minister Struck chce też odwiedzić żołnierzy niemieckich w siłach międzynarodowych w Bośni, Macedonii i Kosowie.
W piątek minister poinformował, że podczas nadzwyczajnego posiedzenia frakcji parlamentarnej SPD, zorganizowanego rano tego dnia, deputowani bez zastrzeżeń przyjęli do aprobującej wiadomości odwołanie dotychczasowego ministra obrony Rudolfa Scharpinga.
59-letni Struck znany jest na scenie politycznej ze skuteczności. Jako szef frakcji SPD w Bundestagu często wymuszał ustępstwa na własnych ministrach przy opracowywaniu ustaw.
Struck jest 13. ministrem obrony w historii RFN. Stanowisko to uchodzi za najtrudniejsze wśród ministerialnych funkcji i prawie wszyscy szefowie tego resortu odchodzili w następstwie rozmaitych afer.
Franz Josef Strauss w 1962 roku dlatego, że bezprawnie kazał przeszukać redakcję tygodnika "Der Spiegel" po krytycznym artykule. Manfred Woerner odszedł zaś, gdyż zdymisjonował generała Guentera Kiesslinga, niesłusznie podejrzanego o homoseksualizm. Parę lat później, gdy afera ucichła, Woerner został sekretarzem generalnym NATO.
W normalnym trybie stanowisko ministra obrony opuścili tylko Helmut Schmidt i poprzednik Scharpinga Volker Ruehe.
Peter Struck jest namiętnym motocyklistą. W zeszłym roku wraz z grupą polityków uczestniczył w motocyklowym rajdzie do Warszawy, gdzie był gościem marszałka Sejmu.
Kanclerz Gerhard Schroeder postanowił w czwartek odwołać Scharpinga w związku z rewelacjami tygodnika "Der Stern", zarzucającego ministrowi podejrzane powiązania finansowe z firmą zajmującą się lobbyingiem i public relations. Scharping zapowiedział, że będzie walczył o oczyszczenie się z zarzutów.
W piątkowym posiedzeniu frakcji SPD Scharping nie uczestniczył z powodu innych zajęć. Struck podziękował swemu poprzednikowi, mówiąc, że Scharping "zasłużył się Bundeswehrze".
Prezydent Niemiec Johannes Rau wręczył w piątek po południu Scharpingowi dymisję i powołał Strucka na urząd ministra obrony. Zaprzysiężenie Strucka odbędzie się w przyszłym tygodniu w czwartek na sesji specjalnej Bundestagu. (aka)