Niemcy: nowatorskie leczenie pacjentów po zawale serca
Niemieccy kardiolodzy jako pierwsi w świecie zastosowali leczenie zawału serca za pomocą komórek macierzystych pacjenta. Chirurdzy z kliniki uniwersyteckiej w Dusseldorfie przedstawili wyniki swych dotychczasowych prac.
25.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Pierwszym pacjentem był 46-letni mężczyzna, któremu wszczepiono komórki macierzyste, pochodzące z jego szpiku kostnego. Po 10 tygodniach u chorego, który wcześniej doznał ciężkiego zawału serca, nastąpiła poprawa stanu zdrowia. W związku z tym lekarze uznali zastosowaną metodę za nadzwyczaj obiecującą.
Profesor Bodo Strauer, który kierował zabiegiem, sądzi, że komórki ze szpiku kostnego przeistoczyły się w komórki mięśnia sercowego. Tak przekształcone pomogły w odbudowie ścianki serca. Metodę przeszczepu z powodzeniem zastosowano potem u kilku innych pacjentów.
W Niemczech 300 tys. osób co roku doznaje zawału serca. Wielu chorym wystarczy kuracja lekami, innym trzeba wszczepić bypass. Jednak w najcięższych przypadkach, mianowicie uszkodzenia włókien, najskuteczniejszy - zdaniem profesora Strauera - może okazać się właśnie przeszczep własnych komórek macierzystych pacjenta. (jask)