Trwa ładowanie...
d1t4djx
28-09-2006 19:00

Niemcy niebawem zwrócą dzwon z "Wilhelma Gustloffa"

7 lub 8 października wróci do Polski dzwon z niemieckiego statku "Wilhelm Gustloff" znajdujący się na berlińskiej wystawie "Wymuszone drogi. Ucieczka i wypędzenie w Europie XX wieku", zorganizowanej pod patronatem Eriki Steinbach.

d1t4djx
d1t4djx

Wprawdzie w ostatnim naszym stanowisku podkreślaliśmy, że oczekujemy oddania dzwonu do końca września, to jednak po konsultacjach z ambasadą polską w Berlinie, uznaliśmy, że nie ma już o co kruszyć kopii i zgodziliśmy się na powrót dzwonu tydzień później - powiedział Tomasz Sagan, z Polskiego Ratownictwa Okrętowego w Gdyni, które jest właścicielem zabytkowego przedmiotu.

PRO domagało się zwrotu dzwonu od połowy sierpnia. W odpowiedzi strona niemiecka informowała m.in., że decyzja o ewentualnym zwrocie dzwonu jest podejmowana na wyższym poziomie, z uwzględnieniem politycznych konsultacji.

Niemiecki statek "Wilhelm Gustloff" został zatopiony w styczniu 1945 r. na północ od Łeby przez radziecki okręt podwodny. Na jego pokładzie, według różnych szacunków, mogło być 7-10 tys. osób - żołnierzy i cywili ewakuowanych w związku z natarciem wojsk radzieckich. Katastrofę miało przeżyć około tysiąca osób.

Otwarta 10 sierpnia w Berlinie wystawa pokazuje dziewięć XX- wiecznych przykładów deportacji, wysiedleń i wypędzeń w Europie. Część wystawy poświęcona jest wysiedleniom Polaków, m.in. "repatriacji" ludności polskiej po 1945 roku z terenów przejętych przez ZSRR, a przymusowe wysiedlenia Niemców z Europy Środkowej i wschodniej są tylko jednym z pokazanych przykładów. Wystawa ma zakończyć się 29 października.

Wystawę ostro krytykowały polskie władze. Dwa eksponaty wycofało z wystawy Muzeum Historyczne m. st. Warszawy. Swój sztandar wycofał też Związek Sybiraków z Trzebiatowa.

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj