Trwa ładowanie...
d3kx9y6
05-10-2007 13:30

Niemcy: nie rozmawiamy z Polakami o roszczeniach

Zastępca rzecznika niemieckiego rządu Thomas Steg na tydzień przed wizytą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Berlinie, zdementował doniesienia o polsko-niemieckich negocjacjach w sprawie podpisania wspólnej deklaracji, która miałaby ostatecznie wyjaśnić kwestię niemieckich roszczeń majątkowych.

d3kx9y6
d3kx9y6

Steg, zapytany czy prowadzone są takie rozmowy, wyjaśnił, że dowiedział się z polskiej gazety wydawanej przez Springera o tajnych negocjacjach w sprawach roszczeń majątkowych.

Według piątkowego "Dziennika", od kilku tygodni trwają dyskretne rozmowy polsko-niemieckie, ich celem jest przyjęcie wspólnej deklaracji, która polepszyłaby relacje między krajami. Według gazety Polska chce, by w deklaracji została ostatecznie rozstrzygnięta kwestia niemieckich roszczeń majątkowych.

W przeszłości wielokrotnie podkreślaliśmy, że nie istnieją otwarte problemy majątkowe pomiędzy Niemcami a Polską. Rząd federalny wielokrotnie oświadczał publicznie, że pozwy tzw. Powiernictwa Pruskiego nie mają w Niemczech poparcia ani politycznego, ani prawnego, ani też ze strony społeczeństwa obywatelskiego. Z punktu widzenia rządu federalnego nie istnieje potrzeba dalszych dwustronnych wyjaśnień bądź oświadczeń. Tak więc mogę odrzucić przypuszczenia dotyczące jakichś negocjacji na temat roszczeń majątkowych jako nieodpowiadające rzeczywistości - powiedział zastępca rzecznika.

Steg zaznaczył, że ten temat nie będzie przedmiotem rozmowy Merkel z Lechem Kaczyńskim. W Polsce pojawiły się przypuszczenia, że coś zostanie podpisane. Proszę przyjąć, że nic takiego nie będzie miało miejsca - podkreślił Steg.

d3kx9y6

Zapowiadając na cotygodniowej konferencji prasowej wizytę prezydenta RP, Steg podkreślił, że dojdzie do niej na polskie życzenie. Oczekujemy, że tematy dotyczące Unii Europejskiej znajdą się w centrum rozmowy - powiedział zastępca rzecznika. Jego zdaniem niemiecki rząd uważa, że możliwe jest wyjaśnienie wszystkich spornych punktów Traktatu Reformującego UE, tak aby mógł on wejść w życie w 2009 roku.

Steg zastrzegł, że nic nie wie o planach ewentualnego spotkania Merkel z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem. Podkreślił, że celem rozmowy Merkel z Lechem Kaczyńskim jest doprowadzenie do sukcesu procesu reform UE. Ani rząd federalny, ani sama pani kanclerz nie mieszają się w sprawy innych krajów, a szczególnie we wrażliwym okresie przedwyborczym - zapewnił Steg. O możliwości takiego spotkania pisała "Gazeta Wyborcza".

Jacek Lepiarz

d3kx9y6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kx9y6
Więcej tematów