PolskaNiemcy na Opolszczyźnie rozpoczęli kampanię wyborczą

Niemcy na Opolszczyźnie rozpoczęli kampanię wyborczą

Mniejszość Niemiecka na Opolszczyźnie
oficjalnie rozpoczęła kampanię przed wyborami
parlamentarnymi. Na festynie w Kamieniu Śl. (Opolskie) wyborcom
zaprezentowali się kandydaci, przedstawiono też główne założenia
programu wyborczego.

"Nie są nam obojętne losy naszej Małej Ojczyzny. (...) Identyfikujemy się z ziemią naszych ojców, z naszymi tradycjami, kulturą i językiem. (...) Jako ugrupowanie typowo regionalne zamierzamy wprowadzić do parlamentu swoich przedstawicieli, aby nasz głos był wyraźniej słyszany w Polsce, ale i w Niemczech a także w Unii Europejskiej" - napisali opolscy Niemcy w swoim programie.

Mniejszość chce wprowadzić do Sejmu co najmniej dwóch swoich przedstawicieli, ale ma nadzieję nawet na trzech. "Do wyborów pójdzie mniej wyborców większości. To, przy lekko większym zaangażowaniu z naszej strony, daje nam szanse na trzech posłów" - powiedział PAP otwierający sejmową listę mniejszości Henryk Kroll.

Na niedzielnej konferencji prasowej Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszości Niemieckiej dziennikarzom zaprezentowano pełną, 13- osobową listę kandydatów do Sejmu. Na konferencji obecnych było tylko kilkoro kandydatów. "Cześć już rozpoczęła pracę z elektoratem - bo właśnie poprzez bezpośredni kontakt z wyborcami chcemy prowadzić kampanię" - wyjaśnił Kroll.

Na otwierającym kampanię spotkaniu w Kamieniu Śl. najmłodsza na liście do Sejmu, Ewelina Brol przeczytała apel komitetu do wyborców mniejszości. "Znalazły się w nim najważniejsze punkty naszego programu - edukacja, praca w regionie na rzecz ludzi, którzy nie chcą wyjeżdżać za granicę, a także wspieranie tych, którzy już tam pracują" - podkreśliła kandydatka. Według różnych szacunków, za granicą - w Niemczech i Holandii - na stałe pracuje od kilkudziesięciu do ponad stu tysięcy mieszkańców województwa legitymujących się podwójnym - polskim i niemieckim - obywatelstwem.

Na przyciągnięciu do lokali wyborczych tych pracujących za granicą zależy mniejszości szczególnie. "Mamy tu pewien plan, którego na razie nie ujawnię. Na pewno tym ludziom zależy na naszym wsparciu w załatwieniu choćby podwójnego opodatkowania dochodów. Możemy w tym pomóc, ale będziemy patrzeć, czy zjawią się przy urnach" - zapowiedział lider mniejszości.

Mniejszość w wyborach parlamentarnych wystawi 13 kandydatów. Listę do Sejmu otwiera obecny poseł Henryk Kroll, drugi jest wicemarszałek województwa Ryszard Galla. Na liście do Senatu są trzy osoby, w tym wicewojewoda opolski Franciszek Stankala.

Z życia politycznego wycofał się drugi z posłów mniejszości Helmut Paździor. W niedzielę podziękowania za dotychczasową pracę złożyła mu najmłodsza kandydatka mniejszości. "Były słowa uznania, podziękowania za dotychczasową, kilkunastoletnią pracę. Zaapelowaliśmy też, żebyśmy dalej mogli korzystać z jego doświadczeń" - zaznaczyła Brol

Poseł Kroll podkreślił, że zaprezentowany przez mniejszość program ma charakter otwarty i będzie modyfikowany podczas spotkań z wyborcami. "Jest to propozycja dla naszych wyborców. Będziemy uważnie słuchać ich głosów i propozycji" - podsumował.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)