ŚwiatNiemcy mordowali czarnoskórych żołnierzy

Niemcy mordowali czarnoskórych żołnierzy

Niemiecki Wehrmacht dokonał w czasie wojny z Francją w 1940 roku masakry wziętych do niewoli czarnoskórych żołnierzy - twierdzi historyk Raffael Scheck, profesor uniwersytetu Colby College w Maine, w Stanach Zjednoczonych.

Teza o "rycerskiej" postawie niemieckich żołnierzy w Europie Zachodniej, w przeciwieństwie do zbrodni popełnianych podczas walk na Wschodzie, jest mitem, którego nie da się dłużej utrzymać - napisał naukowiec w materiale, który ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika "Die Zeit".

Autor znalazł w archiwach dowody na zamordowanie przez Niemców około 1500 czarnych jeńców. Jego zdaniem faktyczna liczba ofiar jest prawdopodobnie co najmniej dwukrotnie wyższa. W artykule Scheck opisuje m.in. wydarzenia, do których doszło w nocy z 8 na 9 czerwca 1940 r. na południe od wioski Erquinvillers, gdzie wojsko niemieckie okrążyło 24. pułk strzelców senegalskich.

Z zapisków dowódcy oddziału, pułkownika Amadee Fabre, wynika, że Niemcy rzucili się "z bezprecedensową brutalnością" na senegalskich jeńców, kłując ich bagnetami i bijąc klamrami od pasów. "To przecież dzicz" - powiedział jeden z Niemców Fabremu, który próbował powstrzymać napastników. Z zeznań innego francuskiego oficera wynika, że Niemcy oddzielili około 50 Senegalczyków od reszty żołnierzy i rozstrzelali ich.

Historyk wyjaśnia, że szczególna brutalność wobec czarnoskórych żołnierzy wynikała z uprzedzeń, mających korzenie jeszcze w początkach XX wieku. Aby uzasadnić brutalne zdławienie powstań w afrykańskich koloniach w latach 1904-1907, niemiecka propaganda przedstawiała powstańców jako strasznych, żądnych krwi dzikusów, obcinających swoim ofiarom nosy i uszy i pożerających zwłoki zabitych. Nienawiść do "czarnych" wzrosła po I wojnie światowej ze względu na obecność żołnierzy afrykańskich we francuskich oddziałach okupujących Nadrenię w latach 1918-20.

Hitler piętnował w swoich pismach Francuzów jako naród "zmieszany z niższymi rasami", m.in. z Murzynami. W czasie wojny z Francją aparat propagandowy Trzeciej Rzeszy ostrzegał bez przerwy przed "czarnymi bestiami z puszczy". Nachalna propaganda wpływała na postawę żołnierzy.

Scheck zastrzega, że brutalne traktowanie czarnych żołnierzy nie dotyczyło wszystkich niemieckich jednostek. Znane są także przypadki ratowania przez niemieckich żołnierzy afrykańskich jeńców.

W marcu w USA ukaże się poświęcona temu tematowi książka Schecka "Hitler's African Victims: The German Army Massacres of Black French Soldiers in 1940".

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)