ŚwiatNiemcy: Merkel nie pozwoli na eksport broni do Arabii Saudyjskiej

Niemcy: Merkel nie pozwoli na eksport broni do Arabii Saudyjskiej

Niemcy: koniec eksportu broni do Arabii Saudyjskiej. Angela Merkel nie zamierza odpuścić.

Niemcy: Merkel nie pozwoli na eksport broni do Arabii Saudyjskiej
Źródło zdjęć: © Facebook.com

22.10.2018 | aktual.: 22.10.2018 11:19

Niemcy – koniec eksportu broni do Arabii Saudyjskiej

Według oficjalnego oświadczenia kanclerz Niemiec – Angeli Merkel – Niemcy nie będą eksportować broni do Arabii Saudyjskiej. Decyzja spowodowana jest faktem, że okoliczności śmierci krytycznego wobec Rijadu saudyjskiego dziennikarza – Dżamala Chaszodżdżkiego – nadal nie zostały ustalone. Wiadomo, że szefowa niemieckiego rządu po raz kolejny potępiła zabójstwo dziennikarza w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule. Zaznaczyła również, że wyjaśnienie okoliczności zabójstwa jest sprawą pilną, a winni powinni zostać niezwłocznie pociągnięci do odpowiedzialności.

Niemcy oburzeni śmiercią dziennikarza

W niedzielę Angela Merkel zapowiedziała, że eksport broni do Arabii Saudyjskiej jest niemożliwy w obecnych warunkach. Niemiecki rząd z całą surowością potępił zabójstwo Dżamla Chaszodżdżiego i zażądał od władz w Rijadzie wyjaśnienia sprawy. W opublikowanym w sobotę oświadczeniu szef dyplomacji Heiko Maas i kanclerz Angela Merkel napisali, że oczekują od Arabii Saudyjskiej szczerości w kwestii okoliczności śmierci dziennikarza. Przypominamy, że ponad dwa tygodnie od zaginięcia Dżamala Chaszodżdżiego, władze Saudyjskie ujawniły, iż został on zamordowany w konsulacie w Stambule. Według oficjalnej saudyjskiej agencji prasowej SPA dziennikarz zginął w bójce. Do starcia miało dojść w placówce, pomiędzy nim, a "większą liczbą osób”.

Okoliczności tragedii

Dziennikarz był krytyczny wobec rządów następcy tronu, księcia Muhammada ibn Salmana Chaszodżdżi. 2 października wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, w celu załatwienia formalności w związku ze zmianą stanu cywilnego. Wówczas ślad po nim zaginął. Początkowo tureckie władze sądziły, iż dziennikarza zamordowano w konsulacie, skąd następnie wywieziono ciało. Należy zaznaczyć, że Rijad przez ponad dwa tygodnie odrzucał wszelkie oskarżenia o zamordowanie Chaszodżdżiego.

angela merkelniemcyzabójstwo dziennikarza
Zobacz także
Komentarze (8)