Świat"Niemcy mają udział w naszym zwycięstwie"

"Niemcy mają udział w naszym zwycięstwie"

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował w Berlinie Niemcom, którzy wspierali w latach 80. polską Solidarność. "Macie udział w naszym zwycięstwie" - powiedział podczas uroczystości w Bundestagu.

"Niemcy mają udział w naszym zwycięstwie"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Rainer Jensen

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że prezydent Komorowski i kanclerz Angela Merkel byli zgodni co do tego, że "istnieje dobra szansa dalszego pogłębienia i tak pomyślnie się układających stosunków". Merkel z zadowoleniem powitała propozycję Komorowskiego w sprawie zintensyfikowania prac Trójkąta Weimarskiego w celu rozwijania współpracy Niemiec, Francji i Polski.

Tematem rozmowy było też - jak powiedział Seibert - umocnienie stosunków Unii Europejskiej z Ukrainą i Rosją. Komorowski "podkreślił europejską orientację swojego kraju, którą chce jeszcze umacniać". Ponadto chce, na wzór niemiecko-polskiego pojednania, wdrożyć analogiczny proces z Rosją.

W trakcie spotkania prezydenta Komorowskiego i kanclerz Merkel dziesięcioro niemieckich obywateli odebrało z rąk prezydenta Medale Wdzięczności, przyznane przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

- Dziękuję wszystkim ludziom, którzy w najtrudniejszym momencie dla polskiej Solidarności zechcieli pomóc dobrym słowem, działaniem, pieniędzmi, wysłaniem paczki żywnościowej oraz tym, którzy mieli odwagę dać Polsce i polskiej opozycji komunistycznej pokojową broń w walce o wolność słowa: powielacze i drukarki - powiedział prezydent. - Macie udział w naszej walce o wolność. Macie wielki udział w budowaniu tkanki przyjaźni polsko-niemieckiej - dodał.

Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert wyraził nadzieję, że odznaczeni w piątek nadal będą "aktywnymi ambasadorami nowych stosunków polsko-niemieckich, stanowiących ważną przesłankę nowej Europy, nad której budową pracujemy".

Przypomniał, że 3 października Niemcy obchodzić będą 20. rocznicą zjednoczenia, zaś kilka dni temu Polacy świętowali 30. rocznicę utworzenia Solidarności.

- Te daty są ze sobą powiązane wspólnym kontekstem. Mieliśmy wspólny interes w tym, by pokazać ten historyczny związek między przezwyciężeniem podziału Niemiec i Europy a działalnością opozycji demokratycznej w Europie Środkowej i Wschodniej - powiedział Lammert.

Dodał, że przypomina o tym fragment muru Stoczni Gdańskiej, który odsłonięto w zeszłym roku przed siedzibą Bundestagu z udziałem Komorowskiego, wówczas marszałka Sejmu. Z kolei w Krzyżowej, w Polsce, stanął fragment muru berlińskiego.

- Udało nam się w sposób trwały upamiętnić dobrą wspólnotę losów polskiego i niemieckiego przez ostatnie 20 lat. Miedzy innymi ze względu na trudną historię trzeba wysiłku i chęci, by upamiętniać to, co jest dowodem nie tylko pojednania polsko-niemieckiego, ale również dobrej wspólnoty losów, jaka stała się naszym udziałem - ocenił z kolei Komorowski.

Były NRD-owski opozycjonista Wolfgang Templin, który zabrał głos w imieniu odznaczonych, powiedział, że "wartości wolności, demokracji i solidarności okazały się silniejsze niż czołgi i mury". "To co wydawało się utopią w 1980 roku stało się rzeczywistością. O te wartości dziś opiera się fundament wspólnoty europejskiej" - dodał Templin.

Oprócz Templina, Medale Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności odebrali: historyk Hans Henning Hahn, który starał się uwrażliwić niemiecką opinię publiczną na problemy Solidarności, publicystka Helga Hirsch, która informowała w swych publikacjach o działalności opozycji demokratycznej w Polsce i m.in. przeszmuglowała do Polski drukarkę, a na Zachód polską prasę podziemną, oraz działaczka organizacji "Solidarność z Solidarnością" Ruth Henning.

Medal Wdzięczności otrzymał również jeden z czołowych działaczy antykomunistycznych w NRD Roland Jahn. W 1982 roku został aresztowany za manifestację poparcia dla opozycji w Polsce, gdy jeździł po Jenie na rowerze z polską flagą z napisem "Solidarność".

Kolejni odznaczeni to działacz organizacji "Solidarność z Solidarnością" Christan Semler, dziennikarz i wykładowca akademicki Wolfgang Stock, który m.in. organizował konwoje z pomocą humanitarną dla polskiej opozycji, dziennikarze Joachim Trenkner i Reinhold Vetter, którzy publikowali na temat Solidarności, oraz od lat zaangażowana w dialog polsko-niemiecki Elisabeth Weber, współzałożycielka niemieckiego komitetu "Solidarność z Solidarnością".

Uhonorowany został również były NRD-owski opozycjonista Ludwig Mehlhorn, nie mógł on jednak wziąć udziału w piątkowej uroczystości.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku ustanowiło Medale Wdzięczności w grudniu 2009 roku. Jest to odznaczenie dla obcokrajowców wspierających przed laty Polaków w walce o odzyskanie wolności. Do Centrum wpłynęło ok. 500 wniosków o wyróżnienie medalem. Kapituła Medalu Wdzięczności, w której skład wchodzą między innymi. Lech Wałęsa jako przewodniczący, Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk i Bogdan Lis, uhonorowała 325 osób z całego świata, w tym 20 pośmiertnie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (51)