Niemcy: kolejna ustawa antyterrorystyczna
Niemiecki parlament przyjmie w piątek drugą ustawę antyterrorystyczną, która
przyzna większe uprawnienia służbom dbającym o bezpieczeństwo kraju.
14.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Opozycyjna chrześcijańska demokracja zapowiedziała, że - mimo zastrzeżeń - poprze dokument, przygotowany przez koalicję SPD/Zieloni i przedstawiony przez ministra spraw wewnętrznych - Otto Schily`ego.
Druga ustawa antyterrorystyczna poszerzy swobodę działania służb specjalnych - Federalnej Służby Wywiadowczej, Urzędu Ochrony Konstytucji oraz Federalnego Urzędu Kryminalnego. Wywiad będzie mógł wydobywać z banków i firm telekomunikacyjnych dane o określonych osobach, a zwłaszcza o operacjach finansowych ludzi i organizacji podejrzanych o kontakty z terrorystami.
Łatwiejsza stanie się deportacja cudzoziemców, jeśli znajdą się fakty świadczące o ich ekstremistycznej działalności. Opozycja domagała się, by do wydalenia wystarczyło samo podejrzenie.
Ustawa stwarza też możliwość wprowadzenia do dowodów osobistych danych biometrycznych, na przykład odcisków palców, ale ta kwestia wymaga odrębnej regulacji. Ustawa, która wejdzie w życie już 1 stycznia 2002 r., przewiduje też obecność na pokładach samolotów uzbrojonych agentów ochrony.(mon)