Trwa ładowanie...
d2xfkyb

Niemcy: koalicja postkomunistów i socjaldemokratów


12 lat po upadku muru berlińskiego, postkomuniści z Partii
Demokratycznego Socjalizmu PDS utworzą w tym mieście koalicję rządzącą z socjaldemokratami - SDP. We wstępie do zawartej w poniedziałek wieczorem umowy koalicyjnej, PDS wzięła na siebie odpowiedzialność za nieprawości swej poprzedniczki - rządzącej w NRD partii komunistycznej SED.

Share
d2xfkyb

Preambuła do umowy koalicyjnej przypomina, że to SED i władze Związku Radzieckiego ponoszą odpowiedzialność za naruszanie praw człowieka, strzelanie do uciekinierów na granicy, krwawe stłumienie powstania robotniczego w NRD w czerwcu 1953 roku, a także za prześladowania socjaldemokratów we wschodnich Niemczech.

Koalicjanci zarazem podkreślili, że choć konieczne jest podtrzymywanie pamięci o tych wydarzeniach, sama przeszłość nie może określać działań dla przyszłości.

Burmistrzem i szefem władz Berlina pozostanie socjaldemokrata Klaus Wowereit, a jednym z ministrów ze strony PDS będzie Gregor Gysi, popularny przedstawiciel liberalnego skrzydła swej partii. Berlin to nie tylko stolica państwa, lecz także jeden z 16 niemieckich krajów związkowych.(iza)

d2xfkyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xfkyb
d2xfkyb
Więcej tematów