Niemcy i Brazylia chcą rezolucji ograniczającej szpiegostwo elektroniczne
Niemcy i Brazylia przedstawiły Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ projekt rezolucji wzywajacej do ograniczenia elektronicznego szpiegostwa i zagwarantowania prawa do prywatności w erze cyfrowej.
Projekt wzywa do zaprzestania nadmiernego wykorzystywania cyfrowych urządzeń telekomunikacyjnych do zbierania informacji wywiadowczych podkreślając, że bezprawne uzyskiwanie osobistych danych jest "działaniem o charakterze daleko posuniętej ingerencji".
Zawiera też apel do wszystkich krajów o przestrzeganie prawa do prywatności, którą gwarantuje prawo międzynarodowe.
Zarówno Niemcy jak i Brazylia wyrażały wcześniej oburzenie ujawnionymi informacjami o podsłuchach rozmów telefonicznych prowadzonych przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA). Wśród podsłuchiwanych przywódców miały być prezydent Brazylii Dilma Rousseff i kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Jako pierwszy informacje te ujawnił były współpracownik NSA Edward Snowden, który zbiegł z USA i przebywa obecnie w Rosji.
Brazylijsko-niemiecki projekt nie wymienia żadnych krajów i zostanie skierowany do rozpatrzenia przez komisję Zgromadzenia Ogólnego ds. praw człowieka. Oczekuje się, że rezolucja będzie poddana pod głosowanie na plenarnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego jeszcze w listopadzie.
Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego nie mają mocy obowiązującej, ale mają znaczną wagę polityczną i moralną, jeśli zyskają wystarczające poparcie.
Źródło: PAP